Виховний захід

 Презентація до теми
Тема. Символи – обереги в народній творчості.Мета. Закріпити знання з народознавства; ознайомити з символами – оберегами у народній творчості; навчити «читати» вишиті візерунки; виховувати шанобливе ставлення до народних традицій, сприяти їх відродженню; розвивати асоціативно-образне мислення.
Обладнання: ноутбук, проектор.Зоровий ряд: вишиті рушники, килими, вишитий одяг, народні малюнки, компютерна презентація «Традиції символіки».
Музичний ряд: аудіозапис пісень «Пісня про рушник» П. Майборода, сл. А. Малишка, народно – сценічний танець «Запорожець».
Хід заходуВедучий.Традицій пласт , легенди роду, Духовний символ , оберіг, Калини кущ, дівочу вроду, На полотні все хтось зберіг. Прості орнаменти народні, Тягучі, як пісні з степів. Все актуально і сьогодні, Хоча й прийшли з далеких днів.                                                    (Леся Вознюк.)   Багато народних символів має наша рідна Україна: рушник, сорочку, писанку, розмальовану глиняну хатину. Все це і сьогодні побутує серед нас, але, на жаль почало втрачати свій первинний зміст, своє призначення. А призначення цих символів, перш за все – оберіг.   Народ все частіше себе оточує сувенірною продукцією, яка є бідною копією оригінального народного твору. Традиційна символіка не відтворюється в сучасних вишивках, ткацтві, малярстві бо втратила своє первісне значення.
   Кожний твір декоративно-ужиткового мистецтва несе в собі певний історичний досвід народу, досягнення минулого та закодований зміст, що передається наступним поколінням. Форма передачі цього досвіду і є традицією. У даному дослідженні до уваги береться не лише форма, а й зміст досвіду.
   Відомо, що саме народна творчість є найяскравішим відображенням неповторного національного образу, колориту, є візитівкою країни. Національне у творах народного мистецтва виражається через систему світовідчуття, генетичну пам’ять, закодовану в знаках і символах.
   Наче невидимою ниткою кожний твір пронизує національний характер і темперамент, спосіб народного мислення. Все це проявляється в орнаментиці, пластиці, кольорі, ритмі, формі.
   Про кожен символ окремо нам розкажуть дослідники.Дослідник розписів. (Показ слайдів про розписи.)
   Символи – обереги в оздобленні житла наші пращури використовували для захисту оселі та її мешканців від злих сил, наговорів та для того аби у родині панували мир і достаток. Оберегами вважалися зображення сонця, риб, півня, коня, голуба, берегині.   Для кращого врожаю зображували зернятка, блискавку, землю, грабельки, безконечник, баранячі ріжки.   Для збереження здоровя – ружу, рибу, оленя, сонечко, сосну, вербу, соняшник. Для закоханих і немовлят зображували повну ружу, квіти, дзвіночок, зозулю, смереку. У далекі часи люди також прикрашали помешкання християнськими символами церкви, Святої Трійці, хреста.
Дослідник вишивки.(Показ слайдів про вишивку.)
   Одним із найпоширеніших видів народної творчості є вишивка. Прадавнє мистецтво вишивання мало ритуальне значення. Для вишивання використовували символи – обереги. Найпопулярнішим було оздоблення одягу. Вишивали оберегами краї одягу, подоли, щоб захистити тіло від зла.

Сорочка біла…
Червоне і чорне…
Орнамент древній память воскреша.
Не думала, що так вона застогне,
Напівзросійщена душа.
Любов моя, тобі не стати прахом,
Тебе з душі не витравить ніхто.
Лети, лети, лети Чумацьким Шляхом,
Сорочка біла, вишита хрестом…
(Л. Костенко.)
   Особливе місце серед символів посідає рушник. Рушник – символ єдності, сім’ї, символ любові до рідної землі.
Звучить пісня про рушник. (Показ слайдів про рушники.)
      Традиційно до релігійної символіки рушників відносили квіти, що виражають красу, чистоту, цноту, святість. Тому для рушників, що вишивалися на ікони, обирали орнамент із лілей, троянд, винограду
   Особливого традиційного значення набув наш місцевий весільний рушник. Поширеним мотивом його зображень є орнітоморфні мотиви: парне зображення голубів, павичів, соловейків символізує вірність, кохання.
Дай мені, мамо, рушник на щастя,
Вишитий півнями червонястими,
Хмелем – любистком шитий квітчасто,
   Усі ці види великодніх яєць мали оберегове значення. Зернятка, грабельки, землю, воду, безконечник – на врожай; сонце, ружу, рибу, оленя, сосну, вербу, сонях – на довголіття; квіти, смереку, зозулю, повну ружу – на кохання; дубовий, калиновий лист, вербова гілка – символ сили; заячі вуха, ведмежі лапи, зуби вовка, вовчі ребра – символи попередження; християнські символи: хрест, церква, Боже око, Свята Трійця.
-         Хто знає, як називається український народний розпис, що виник спочатку як розпис на стіні? (Петриківський.)
-         Пригадайте, які основні елементи петриківського розпису є традиційними?




Ніжно мережаний  зоряним рястом.
-          Хто скаже, у яких обрядах використовували рушники?
-         Де за традицією розвішували рушники у хаті?
-         Хто із вас вишивав рушник?

Дослідник народного малярства. (Показ слайдів про народні картини.)
   Народні митці свої твори виконували на тканині, дереві, картоні, склі. Ці роботи завжди відзначалися яскравою палітрою, простою композиційною побудовою. Популярними були сцени з повсякденного життя, квіти, птахи, тварини. 
   Тематика творів нашого сільського художника  Леоніда Почкая дещо символічна:  пари голубів, лебедів, що символізують мир, любов, вірність, взаєморозуміння;  лілеї, ромашки і, обов’язково, троянди, розквітлі, в пуп’янках, напіврозквітлі, які  він вплітав в усі композиції, котрі символізують юність, добро, красу. Він найчастіше використовував симетричну композицію. Палітра його  робіт різноманітна: відтінки червоного, блакитного, жовтого, зеленого, білого  кольорів.
Дослідник писанкарства. (показ слайдів про писанкарство.)
   Писанки за традицією виготовляють до Великодніх свят. Із писанкою пов’язані різні повір’я: класти у ріллю, котити по зеленій пшениці, закопувати в землю – на врожай.
-          Хто пригадає, які є види великодніх яєць? (Писанки, крапанки, крашанки, дряпанки, мальованки.)
Конкурс «Кращий оберіг із символів»
   Учасникам роздаються аркуші із зображенням рушників, сорочок, яєць, на яких потрібно створити візерунки із символів.
Виставка робіт.

Виховний захід закінчується.

Немає коментарів:

Дописати коментар