Досвід автора


Презентація Досвід роботи

Педагогічне кредо "Творчий підхід до справи та любов до дітей". 

Життєве кредо "Творити прекрасне - моя головна потреба".  



Опис досвіду
вчителя образотворчого мистецтва
Хиноцького навчально-виховного комплексу
«Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»
Володимирецької районної ради Рівненської області.
Федорук Олени Дмитрівни з теми:
 «Розвиток асоціативно-образного
 мислення засобами мистецтва»

   Образотворча діяльність не можлива без творчого підходу. Адже творити – означає виражати власну думку, втілювати особисті задуми в художніх творах, знаходити свій підхід у вирішенні різноманітних життєвих ситуацій. Відсутність творчого мислення є однією з найважливіших причин того, що сучасні діти втрачають інтерес до навчання. Розвитку творчості сприяє ряд факторів, а саме: образне мислення, виникнення асоціацій. Розвинути асоціативно-образне мислення дітей допомагає різноманіття палітри мистецтв. Тому для своєї роботи я обрала проблемну тему «Розвиток асоціативно-образного мислення засобами мистецтва».
   Здатність людини мислити в образах створила таке унікальне явище, яке ми називаємо мистецтвом. Для того, щоб розуміти художні образи мистецтва, людина повинна мати сформоване асоціативно-образне мислення. Саме воно має непересічне значення для повноцінного, цілісного сприйняття світу, формування переконань, поглядів та системи цінностей особистості. Тому проблема формування асоціативно-образного мислення дітей є важливою і потребує глибокого та ґрунтовного вивчення.
   Питання асоціативно-образного мислення засобами мистецтва знайшли висвітлення в педагогічній літературі. Науково-теоретичні дослідження і методичні рекомендації педагогів (Н. Лисенко, Н. Миропольська, Л. Шевчук та ін.) дозволили розкрити роль образотворчого мистецтва у збагаченні естетичних почуттів, у розвитку їхніх оцінних суджень. Відтак, зазначається, що естетичне ставлення до дійсності і мистецтва набуває якісно іншого характеру. Підхід до розуміння сутності поняття “асоціативно-образне мислення” визначається   через  естетичну  культуру (Ю. Афанасьєв, О. Буров, В. Кудін, О. Олексюк); через особливості сприймання та оцінювання творів мистецтва (О. Костюк, О. Ростовський, О. Рудницька); через виявлення спільності і специфічності різних видів мистецтва (М. Каган, О. Костюк, В.Медушевський); як психологічне явище пов’язане з вищими  емоціями людини (Л. Виготський,  В. Вилюнас, Е. Целмс, Г. Шингаров, П. Якобсон).
 Для створення асоціативного портрету у 6 класі учні переглядають репродукції портретів, автопортрети художників-живописців, уявляючи себе в українському вбранні в образі дівчинки у вінку, хустині, зі стрічкою; хлопчика у капелюсі, шапці, з козацькою зачіскою. Розвинути уяву дітей допомагає музичний твір «Веснянки» - українська народна мелодія, а також театралізована гра «Оживи картину» або «Перевтілення».
   Відчути образ рослини та передати його у малюнку на склі у 5 класі, допомагають засоби народного образотворчого мистецтва: народні картини місцевих художників, репродукції творів народних художників, народний музичний твір.
  Актуальність екологічного плакату підсилюється влучним поетичним словом Б. Лепкого та  Л. Костенко, мистецтвом фотографії, яка показує художні образи в природі.
    Вплив засобами образотворчого мистецтва – флористика, музичного – східна мелодія, літератури – поезія сходу, відбувається під час вивчення ікебани в інтер’єрі.  
    Вплив засобами мистецтва відбувається на різних етапах уроку: пояснення, бесіда, самостійне опрацювання учнями, закріплення навчального матеріалу. Форми використання засобів мистецтва: репродукції творів образотворчого мистецтва, фотографії, пісні, мелодії, поезія, літературні твори, відео зображення.
    У своїй практиці застосовую метод проектного навчання. Він стимулює, підвищує інтерес до занять, активізує сприймання навчального матеріалу. Це в основному короткотривалі проекти які застосовуються у роботі з учнями 6-7 класів. У плані підготовки до наступного уроку діти, за бажанням, досліджують твори, опрацьовують літературу, проводять опитування і здійснюють захист проектів на уроках або виховних заходах. Теми проектів: «символи – обереги в народній творчості», «народна і сучасна іграшки», «Т. Г. Шевченко – художник».
   Кожен учень – неповторна особистість і механізми його розвитку мають індивідуальний характер. Саме особистісно-орієнтований підхід надає можливість активно впливати на розвиток дитини. За визначенням С. І. Подмазіна, «зміст особистісно-орієнтованої освіти передусім полягає у задоволенні потреб буття людини, її особистісного існування: свободи, вільного вибору себе, свого світогляду, дій, вчинків, позиції, самостійності і самореалізації, самовизначення, творчості, повинен включати все, що необхідно людині для будівництва і розвитку». Тому я здійснюю реалізацію проблемної теми через особистісно-орієнтований підхід.
   Проблему розвитку асоціативно-образного мислення дітей на уроках образотворчого мистецтва реалізую через різні види мистецтв: музичне, образотворче, художню літературу, мистецтво танцю, театральне мистецтво.

   Засоби мистецтва мають різносторонній вплив на особистість учня. Вони здатні викликати найрізноманітніші відчуття у дітей, які потім трансформуються в образи, асоціації. Сприйняття дітьми того чи іншого виду мистецтва нерозривно пов’язане із їх здібностями, інтересами. Одні діти мають музичні здібності, і більш тонко сприймають музичний твір; інші – зображувальні, для них особливе значення мають твори образотворчого мистецтва; одні більший акцент роблять на поезію, літературу, бо самі мають відповідні здібності; інші – прагнуть проявити себе у танці, театрі, бо через них можуть себе реалізувати. 
   Вплив засобами образотворчого мистецтва відбувається на кожному уроці і займає найважливіше місце у процесі образотворчої діяльності. У творах живопису, скульптури, архітектури, графіки, виражається краса життя, природи, виражаються високі думки, почуття. Вони спонукають творити прекрасне, відіграють велику роль у повсякденному житті. Талант розуміти і тонко відчувати прекрасне в мистецтві, створювати прекрасне в живописі, скульптурі, графіці, паперопластиці починає формуватися в процесі особистої творчої діяльності.
   Наприклад, на уроці у 5 класі, під час вивчення теми «Живопис його різновиди, матеріали та техніки. Колорит. Колір як основний зображальний та емоційний засіб живопису. Живопис на склі. Створення композиції «Фантастичні рослини», відбувається вплив засобами образотворчого мистецтва в процесі сприймання репродукцій І. Сколоздри у презентації, живопису на склі місцевого художника, малюнків дітей, що передають настрій засобами кольору та різними техніками зображення. Діти аналізують колорит, техніку зображення, настрій твору. Відповідають на запитання про види живопису, засоби вираження.  Під час практичної роботи учні створюють образ фантастичної рослини за власним задумом.                                           
   Музичні твори мають також потужний вплив на відчуття дитини, активно стимулюють уяву, образне мислення, а також допомагають зосередитись, заспокоїтись або навпаки, проявити активність. Музичний супровід використовую на на різних етапах уроку: під час перегляду репродукцій, слайдових презентацій, під час самостійної роботи дітей, перед початком роботи дітей, під час виконання фізкультхвилинок, релаксхвилинок, руханок. Це приємна і спокійна музика, яка знімає напругу, музика із кінофільмів, народні пісні, твори класиків.
    На уроці з теми «Інтер’єр. Взаємозв’язок природного середовища, природних форм у середовищі людини. «Ікебана в інтер’єрі» досягти внутрішньої гармонії, спокою, відчути атмосферу Сходу та розвинути асоціативно-образне мислення допомагає музичний твір Деніела Мея «Вода», який звучить під час роботи дітей над створенням ікебани.
   Художня література, поезія підсилюють образність, викликають асоціації. Мистецтво слова стимулює творчість учня не даючи готових зорових образів, а лише пропонує їх словесний опис. Учень, спираючись на власний досвід, сприйняття, формує свій неповторний образ на площині, в обємі.  Для уроків із теми «Пейзаж» використовую поетичні описи природи, уривки літературних творів, анімалістичного жанру – опис тварин, при вивченні теми «Портрет» - описи портретів літературних героїв людини, які допомагають сформувати в уяві дітей своє власне бачення образу.
   Вплив засобами танцю відбувається у 6 класі під час створення художнього образу у скульптурі «Балет». Це перегляд відеозапису з фрагментом балету перед початком самостійної роботи дітей. Діти також позують один одному, передаючи образ танцівниці або танцівника. Танцювальна мелодія, яка звучить під час роботи дітей, допомагає активізуватии асоціативно-образне мислення. Під час створення осінньої пейзажної композиції у 6 класі, падаюче осіннє листя пов’язую із танцювальними рухами вальсу і пропоную подивитись відеозапис танцю. У 7 класі з теми «Повітряна перспектива у живопису. Створення композиції «Карпатські гори», розвинути асоціації допомагає відеозапис з карпатським народним танцем на фоні природи.
   Тетральне мистецтво для розвитку асоціативно-образного мислення використовую під час зображення історичного , побутового жанру. Наприклад, у 5 класі  до теми «Ілюстрації до літературних творів про козацтво» діти переглядають відеофрагмент із вистави про козаків. Тема  «Малювання театральної сцени з декораціями до святкової вистави» у 5 класі, та «Декорації до спектаклю за улюбленим літературним твором» у 7 класі  супроводжується переглядом вистави на відео, а також знайомством із сценарієм вистави. Для створення портретної композиції «Дід та баба» у 6 класі, використовую інсценізацію до казки, літературного твору, де головними героями є дід та баба. Героїв твору можуть грати самі учні. Розвиток асоціативно-образного мислення засобами театрального мистецтва відбувається також під час тем «Різдвяний вертеп», «Створення ескізу афіші» у 7 класі.
   Але для того, щоб музика, уривки творів або поезія, тетр і танець  на уроці образотворчого мистецтва виконали свою роль, вчу учнів не тільки бачити, слухати і сприймати, а й переживати їх зміст. Для цього спонукаю їх до аналізування твору мистецтва, обговорення, вираження власного бачення образу.
   Розвиток асоціативно-образного мислення здійснюю через комплексний вплив засобами мистецтва (схема 2). Так, наприклад, для створення образу дерева у 4 красі, діти слухають вірші, уривки з образними описами дерев, знайомляться з творами художників-графіків, виконують рухи під музичний супровід з шумом дощу, вітру, уявляючи себе в образі дерев. При цьому відбувається комплексний вплив засобами поезії, музичного, образотворчого, театрального мистецтва на зорові, слухові, тактильні відчуття дитини, що сприяє розвитку та формуванню асоціативно-образного мислення. 
   Ефективності творчому процесу на уроках надають різні форми навчання.  У своїй роботі  активно застосовую фронтальну, парну, групову та колективну роботу.  
  Під час роботи в парах діти швидше виконують завдання та засвоюють більший обєм знань. Позитивним моментом роботи в парах також виступає спільне обговорення та узгодження дій при виконанні завдань. Використання на уроках елементу перевірки та аналізу робіт один одного вимагає серйознішого ставлення до виконання завдань та розвиває почуття відповідальності. Наприклад, під час вивчення теми інтер’єру у 7 класі учні працюють парами над оформленням кімнат ікебаною. Створення рельєфної композиції «Акваріум» у 3 класі також ефективніше організувати у парах. 
  Цікавою формою навчання є групова робота, яка дозволяє ефективніше засвоїти матеріал теми уроку, опрацювати більше інформації. Групову роботу використовую на уроках під час ознайомлення з видами, жанрами, техніками, різновидами образотворчого мистецтва. Наприклад, у 5 класі діти знайомляться з видами декоративно-прикладного мистецтва, створюючи ескізи композицій для різьби по дереву: форма кухонної дошки, тарелі, рами для картини (1 група); вишивки: рушника, сорочки, хустини (2 група); розпису писанок (3 група), розпису посуду: глечика, тарелі, кухля (4 група). При знайомстві з народною іграшкою діти працюють з різними матеріалами: глина (1 група), тканина (2 група), солома (3 група), тісто (4 група). Під час вивчення архітектури групи, виготовляють об’ємні макети інтер’єру або екстер’єру в техніці паперопластики. Створення екологічного плакату у 7 класі через особливості формату також ефективніше організувати у групах. Кожна дитина в групі обирає заняття за інтересами: один – керує роботою групи, другий – виконує рисунок, третій – шрифтову композицію, четвертий – фарбує. Робота в парах і групах допомагає дітям з меншою уявою розвинути асоціативно-образне мислення, знайти творче вирішення, отримати допомогу у практичному завданні. Дітям подобається робота в групах, вони активніші, вболівають за спільний результат. Такі уроки потребують великої кількості матеріалу та певної підготовки. Учні заздалегідь ознайомлені з темою  та планують свою роботу. 
   Колективну роботу найчастіше застосовую з учнями молодших класів.  Наприклад, першокласники під час теми «Малювання мистецької стежинки» створюють мистецьку стежинку, зєднуючи свої малюнки один з одним у «стежинку». З теми «Виготовлення прапорців», діти колективно створюють прикрасу для класної кімнати, «Казкову фортецю» та «Диво-дерево» створюють у вигляді колективного панно.  З теми «Ліплення бджілки з пластиліну» діти виконують колективну роботу, створюючи бджолину сімю. Малювання будинку діти виконують на асвальті, створюючи колективно місто, село. Другокласники, під час ліплення лісових звірів, створюють колективні композиції «Африка», «Зоопарк», а з виготовлених обємних квітів створюють панно
   Використання на уроках різних технік зображення: плямографія, гратографія, техніка штампування (зім’ятим папером, пластиліновими штампами, картопляними), монотипія, змішані техніки (графічні і живописні, пастельний живопис, використання незвичних матеріалів у скульптурі) допомагає зацікавити дітей, розвиває творчі здібності.
   Також на уроках використовую кросворди, загадки вправи асоціативні кущі над розв’язанням яких учні працюють в групах, парах або самостійно. Казкові, ігрові ситуації, фізкультхвилинки до теми уроку швидко піднімають настрій у дітей та викликають позитивні емоції, дають змогу відпочити  
   Розвиток асоціативно-образного мислення засобами мистецтва здійснюю не лише на уроках а й в позаурочний час у різноманітних заходах, на гурткових заняттях. Адже художньо-образне мислення передбачає здатність учнів проводити паралелі між явищами мистецтва та образами життя, ось чому важливо не розділяти ці поняття.
   Робота над проблемною темою дала змогу мені переконатись, що комплексне використання засобів мистецтва у поєднанні з інноваційними технологіями та різноманітними формами навчання прискорює формування асоціативно-образного мислення, розвиває уяву, формує позитивний світогляд дітей.




Презентація Декоративно-прикладне мистецтво





Відділ освіти Володимирецької районної
державної адміністрації
Володимирецький районний методичний кабінет
Хиноцький НВК "ЗОШ - І-ІІІ ст.- ДНЗ"

О. Д. Федорук

Формування життєвих компетентностей
школярів на уроках
образотворчого мистецтва

«Мистецтво як бізнес-ідея»

Методичний посібник для учителів
Хиночі 2019 р.

   У методичному посібнику розроблено рекомендації щодо формування життєвих компетентностей школярів на уроках образотворчого мистецтва. Посібник містить розробки уроків, проблемно-пошукові та експериментальні завдання, інтерактивні форми і методи роботи. Може використовуватись як для індивідуальної, так і колективної форм роботи у закладах освіти

Автор посібника:
  Олена Дмитрівна Федорук -  учитель Хиноцького навчально-виховного комплексуагальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"

Рецензенти:
    Хомич Н. П. – заступник директора з навчально-виховної роботи Хиноцького навчально-виховного комплексуагальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"
    Ковалець Т. В. – методист районного методичного кабінету відділу освіти Володимирецької районної державної адміністрації


   Схвалено та рекомендовано до друку методичною радою Хиноцького навчально-виховного комплексуагальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Протокол № 13 від  21. 01. 19
  
   Відповідальний за випуск: Федорук Олена Дмитрівна, вчитель Хиноцького навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"

   
ЗМІСТ
   ВСТУП……………………………………………………………………………………………………………4

   РОЗДІЛ І.
Формування життєвих компетентностей школярів на уроках
образотворчого мистецтва…………………………………………………………………………....5

   РОЗДІЛ ІІ.
«Мистецтво як бізнес-ідея»………………………………………………………………………….11

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 7 класі.
Тема «Декорування обємних форм». Перетворення побутового
предмету в декоративний. Створення бізнес-проекту «Декор для інтер’єру»……………………………………………………………………………………………………..16

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 5 класі.
Тема. Живопис. Виражальні можливості кольору.
Композиція «Український танок»………………………………………………………………..22

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 5 класі.
Тема. Живопис. Портрет у живописі. Композиція «Казковий герой»………..26

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 6 класі.
Тема. Груповий портрет. Скульптурний груповий портрет «Команда» …….29

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 7 класі.
Тема «Біодизайн. Ескіз декоративної решітки з використанням
природних біоформ»……………………………………………………………………………………32

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 7 класі.
Тема «Дизайн-проект. Створення фірмового стилю школи.
Малювання ескізу герба, логотипу школи»………………………………………………..36

   ВИСНОВКИ………………………………………………………………………………………………….39

   ДЖЕРЕЛА…………………………………………………………………………………………………….40




ВСТУП

   Без естетичного виховання не можливо уявити всебічно розвинену особистість і саме образотворче мистецтво, як особлива форма вираження естетичного ставлення людини до дійсності, є найбільш дієвим у цьому плані.
   Сучасний урок, зорієнтований на реалізацію компетентнісного підходу в навчанні. Отже, плануючи свою роботу з образотворчого мистецтва, слід пам’ятати про зв’язок навчання із життям. Для цього слід чітко виділити загальні завдання, які мають вирішуватись на уроці, це наявність мотивації учнів, використання і застосування ними набутих знань, пошук та використання інформації, максимальна активність учнів, результативність роботи, учнівський самоконтроль. Завдання вчителя полягає також у створенні атмосфери довіри, творчості, успіху, вибору необхідних форм і методів, за допомогою яких навчання стане цікавим та змістовним.
   У посібнику розроблено рекомендації щодо формування життєвих компетентностей школярів на уроках образотворчого мистецтва через використання інтерактивних технологій. Особлива увага відведена підприємницькій компетентності яка, на мою думку, є досить актуальною на сьогодні для учнів 5 – 7 класів. Адже все менше учнів обирає художньо-естетичний профіль навчання, при тому, що багато хто з них має художні здібності. Це наслідок суспільної думки, що мистецтво – не перспективна галузь. Тому я вважаю, що формування підприємницької компетентності на уроках образотворчого мистецтва, впливає на професійну орієнтацію майбутніх випускників.  Посібник містить розробки уроків, проблемно-пошукові завдання, інтерактивні форми і методи роботи, які я використовую у своїй практиці.



Формування життєвих компетентностей школярів на уроках
образотворчого мистецтва

   Основним орієнтиром нової української школи є формування творчої особистості, що здатна саморозвиватися. Тому перед нами постає завдання створення нового потужного, духовно насиченого і різноманітного освітнього середовища України як складової європейського освітнього простору. Система освіти має сформувати випускника, що відповідає потребам сучасного світу, - самостійного, ініціативного і відповідального члена суспільства, здатного ефективно взаємодіяти у реалізації соціальних, виробничих і економічних завдань. Новими орієнтирами в навчанні і вихованні особистості стали компетентності, що визначають готовність учня до самостійного, свідомого життя, його роль в суспільстві. Компетентнісний підхід в навчанні сприяє успішній адаптації школярів в соціумі, рішенню ключових проблем сучасного світу, їх професійному самовизначенню.
   Визначено перелік ключових компетентностей, який пропонується українським педагогам: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; спілкування іноземними мовами; математична грамотність; компетентності в природничих науках і технологіях; інформаційно-цифрова компетентність; уміння навчатися впродовж життя; соціальні і громадянські компетентності; підприємливість; загальнокультурна грамотність; екологічна грамотність і здорове життя. Застосування даних компетентностей у навчанні не може бути роздільним тому, що вони взаємоповязані по відношенню, як до предметних дисциплін, так і до життєвого середовища. Але, на мою думку, певна компетентність або група компетентностей може виступати пріоритетною в ході опрацювання навчальної теми або окремого уроку. Розглянемо це на прикладі змісту навчання предмету образотворчого мистецтва.
   З метою формування в учнів соціальної компетентності необхідно розвивати здібності аналізувати художні події у суспільстві, застосовувати навички мовлення та норми відповідної мовної культури на уроках під час аналізу творів мистецтва, бесід, дискусій, відповідей на запитання. Використовувати рідну й іноземні мови в активній взаємодії при вживанні понять і слів іншомовного походження. Наприклад,  графіка  нім. Graphik, від грец. γραφικός  — «написаний»; архітектура — грец. Αρχιτεκτονικη   будівництво, «Knowledge is power» (Sir Francis Bacon) «Знання — сила» (Френсіс Бекон). На прикладі творів мистецтва різних країн, релігійних культурних регіонів формувати модель толерантної поведінки сучасної людини.
   Математична компетентність на уроках образотворчого мистецтва формується під час роботи  в портретному жанрі, натюрморті (пропорція, симетрія, асиметрія), в створенні інтер’єру та екстер’єру приміщення, ландшафтного дизайну, архітектури, скульптури.
   Практично кожний сучасний урок повинен формувати інформаційно-цифрову компетентність. Не виняток і урок образотворчого мистецтва. Використання інформаційно-комунікативних технологій для пошуку та відтворення інформації, виконання практичних завдань  зацікавлюють учня і спонукають його до активної роботи з можливістю використовувати і гаджети. У ході такої роботи учні працюють, наприклад, над створенням дизайну одягу, комп’ютерних моделей інтер’єру, екстер’єру, створенням графічного натюрморту, пейзажу, вітальної листівки.

   Формування уміння вчитися починається із елементарних, на перший погляд, дій – пошуку інформації у підручнику, ЗМІ, організації робочого місця, використання набутих знань у роботі, самостійного пошук відповідей на запитання, вміння складати послідовний план дій, розподілити час, оцінити свою роботу і відповідь. Система цих компетенцій економить час на уроці, працює на ефективний результат, і роль педагога, який керує навчальним процесом – сформувати такі вміння і навички. Тому від вчителя має бути менше готових відповідей і більше орієнтовних запитань, що спонукатимуть учнів до активної діяльності. Замість готового подання теми, мети уроку, необхідно запропонувати школярам разом сформулювати тему, визначити мету, скласти план уроку. Це дасть змогу зрозуміти дітям, що урок – це співпраця і його ефективність залежить від усіх учасників процесу.  


   Виховання громадянської компетентності на уроках образотворчого мистецтва передбачає орієнтування у проблемах сучасного суспільно-політичного життя в Україні та відображення його у творах сучасних митців. Виконання громадянських обов’язків у межах місцевої громади, держави - це, наприклад, участь у волонтерських проектах: виготовлення сувенірів для фестивалів, подарунків дітям-сиротам, створення малюнків воїнам-захисникам. Така ідея може стати гарною мотивацією для уроку. Взаємодія з органами державної влади та представниками місцевого самоврядування на користь собі й громадянському суспільству  може проявлятись у проектах: «Дизайн зупинки громадського транспорту», «Проект дитячого майданчика», «Екологічний плакат», фотовиставка «Краєвиди мого села». Продемонструвати використання способів діяльності і моделей поведінки, що відповідають чинному законодавству України, можна під час парної або групової роботи на уроці.  Вчитись приймати індивідуальні та колективні рішення, враховуючи інтереси й потреби громадян, суспільства і держави діти знову ж таки можуть під час створення проектів.


   Підприємницька компетентність передбачає реалізацію власних ідей, задумів, напрацювань. Художні здібності та навички можуть створювати широкий простір для бізнес-ідей. Вчити складати плани підприємницької діяльності та особисті бізнес-проекти пов’язані з мистецтвом можна під час вивчення видів образотворчого мистецтва: «Живопис» - відкриваємо галерею живопису, «Декоративне мистецтво» - відкриваємо школу мистецтв, «Дизайн» - створюємо дизайн-бюро. Презентувати інформацію про результати можна як в підсумок уроку так і в підсумок теми.
   Загальнокультурна компетентність стосується світу науки, культури, духовних цінностей, тому учень має стати учасником цих процесів у суспільстві вже під час навчання. Залучати дітей до участі в конкурсах, відвідувати виставки, вчити орієнтуватись у мистецьких поняттях, аналізувати твори мистецтва, вчити висловлювати власне естетичне ставлення, слідкувати за подіями в культурному світі зі ЗМІ – все це має знайти відображення в ході уроків образотворчого мистецтва: віртуальні екскурсії до музеїв, подорожі, зустрічі з митцями, дослідження, проектна діяльність .

   Здоров’язберігаюча компетентність передбачає збереження власного фізичного, психічного, духовного і соціального здоров’я. Розвиток багатьох небхідних життєвих навичок відбувається під час ізотерапії. Елементи кольоротерапії, піскотерапії, музикотерапії на уроках образотворчого мистецтва сприяють розвитку таких вмінь та навичок, як ефективне спілкування, самоусвідомлення та самооцінка, аналіз проблем і прийняття рішень, визначення життєвих цілей і програм, самоконтроль, мотивація успіху та тренування волі, співчуття, розв’язання конфліктів,  поведінка в умовах тиску, погроз, дискримінації, спільна діяльність і співробітництво.

   Отже, компетентності, що формуються на уроках образотворчого мистецтва це багаж знань, умінь, навичок, що забезпечують свідому, вмотивовану поведінку особистості в майбутньому, допомагають їй самореалізуватись, розвивають уміння розв’язувати життєві і професійні проблеми. Не менш важливим компонентом розвитку ключових компетентностей є формування засобами мистецтва моральних якостей особистості, адже духовність і наукові знання дадуть можливість розібратися в складних явищах, що відбуваються в природі й суспільстві. Тому процес навчання образотворчому мистецтву, необхідно переорієнтувати таким чином аби учень самостійно визначав і розв’язував завдання.
   Інтеграція в світовий освітній простір створює нові можливості для творчого розвитку кожної особистості, яка вільно вибирає формулу успіху та власну життєву траєкторію.


«Мистецтво як бізнес-ідея»
   У сучасному  світі  успішною може бути лише активна, творча, самостійна людина. Швидкий розвиток науки, зростання обсягів нової інформації спонукають вчитись протягом всього життя, швидко пристосовуватись до нових умов, орієнтуватись у сучасних тенденціях. Школа має  підготувати учня до активного життя, а організація сучасного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблем на основі аналізу обставин та відповідних ситуацій. 
    Важливими навичками, що формуються у дітей на уроках образотворчого мистецтва, є вміння спостерігати за навколишньою дійсністю, сприймати життя з власного погляду, креативно підходити до вирішення завдань. Застосування нестандартних форм проведення уроків, використання різних методів навчання створюють умови, в яких учні можуть проявити свої здібності. При цьому роль вчителя в навчально-виховному процесі  полягає в організації зв’язку між учнями, їх взаємодії та співпраці, адже класний колектив – це маленька модель суспільства.
   Нові пріоритети в освіті дозволяють вивести предмет образотворчого мистецтва на новий рівень. Учні мають приходити на урок не лише для того, аби «помалювати», вони мають зрозуміти, що мистецтво – це серйозна галузь, яка може приносити не лише емоційне задоволення, а й прибуток, і все, що повязане з мистецтвом, стає модним і популярним у сучасному світі. Професія художника навряд чи зацікавить сучасного випускника, який хоче бути успішним, це вже більш романтичне заняття або хобі. Але парадокс є у тому, що багато фахівців в мистецькій галузі приймають рішення перетворити своє хобі на джерело доходу, і в більшості випадків це рішення виявляється правильним. Одним із факторів успішного випускника, майбутнього фахівця, є формування підприємницької компетентності.
   Як формувати підприємницьку компетентність за допомогою образотворчого мистецтва? Для цього, перш за все, потрібно вчителю переосмислити свою роль на уроці, змінити погляди на процес навчання. Урок потрібно будувати таким чином, щоб навчити учнів здобувати знання самостійно і використовувати їх для отримання конкретного результату. Такі завдання можна реалізувати через використання активних форм і методів навчання. Діти отримають користь від уроку за умови взаємонавчання, що відбувається під час роботи в групах. Роль вчителя при цьому полягає у створенні атмосфери довіри, комфортних умов для співпраці учнів, розвитку в них лідерських якостей, почуття відповідальності за діяльність групи.
   Важливу роль у формуванні підприємницьких якостей відіграє мотивація уроку. Тільки вмотивований учень буде активно працювати на результат, знаходити зв’язок науки з життям. Важливо аби мотивація підтримувалась в основній частині уроку та особливо – у підсумковій, це дасть можливість налаштувати учнів на творчу пошукову діяльність та показати зв’язок образотворчого мистецтва з суспільним життям.
   Формуванню підприємницької компетентності сприятиме використання інноваційних форми і методів роботи. Саме інтерактивні методи оновлюють процес навчання, підвищують учнівську активність, ініціативність. Для розвитку критичного мислення під час створення практичного творчого завдання, аналізу творів мистецтва, підсумків уроку, оцінювання власних робіт та робіт інших учнів, можна використати мозковий штурм, презентацію із коментарем, роботу з підручником або з іншим джерелом, SWOT-аналіз. Навчити приймати рішення, робити вибір можна за допомогою методу дискусії. Моделювання, рольова гра, «асоціативний кущ» - методи, що розвивають уяву, ґрунтуються на емоціях і переживаннях учня, а тому підходять для будь-якого етапу уроку: мотивації, актуалізації знань, рефлексії, практичної роботи.
   Особливу увагу для розвитку підприємницьких якостей варто приділити рольовим іграм. Вони допомагають учням уявити себе, наприклад, експертами-мистецтвознавцями, дизайнерами, декораторами, консультантами. Гра також допомагає подолати барєр невпевненості, страх проявляти ініціативу.
   Найбільш універсальним методом для формування життєвих компетентностей є проекти. Працюючи над проектами, учні навчаються критично мислити, усвідомлювати, де і як можна застосовувати набуті знання, створювати нові ідеї, бути комунікабельними, постійно самовдосконалюватися. Тому метод проектів якнайкраще підходить для формування   підприємницької компетентності школярів. Це не означає, що всі діти неодмінно мають стати підприємцями, економістами, але це допоможе їм стати успішними.
   Ідея поєднати мистецтво і бізнес останнім часом набуває все більшої популярності, адже потреба краси для людини є природною. Все частіше до мистецтва відносять колись буденні речі, тому ми маємо такі поняття: мистецтво манікюру, мистецтво зачісок, кулінарне мистецтво, мистецтво оформлення свят. Творчих ідей для проектів на роках образотворчого мистецтва безліч, головне – знаходити їх у темах уроків та впроваджувати у навчання.  Існують приклади успішної взаємодії відомих компаній з представниками світу мистецтва. Тому потрібно частіше розповідати учням про користь від набутих навичок на уроках образотворчого мистецтва, а також про способи втілення творчих задумів у професійному спрямуванні.
    

Приклад мистецьких інсталяцій які можна подати як бізнес-ідею. Оформлення вітрин магазинів від дизайн-студії



      

Оформлення тематичних фотозон

    

     

     
Оформлення святкових подій (днів народжень, корпоративів, весіль)
            
        

 

       


Урок образотворчого мистецтва у 7 класі
Тема. Декорування обємних форм. Перетворення побутового предмету в декоративний. Створення бізнес-проекту «Декор для інтер’єру»

   Мета: активізувати знання про дизайн як вид мистецтва та засоби його виразності; розширити уявлення про взаємодію дизайну з іншими видами мистецтв та утворення з ними своєрідного мистецького синтезу; ознайомити учнів з дизайнерськими виробами та відомими дизайнерами; вдосконалювати навички роботи з об’ємними матеріалами; сформувати уявлення про декор; вчити створювати бізнес-проект; розвивати вміння захищати проект; формувати естетичний смак; виховувати інтерес до оформлення предметного середовища.

   Завдання уроку: з’ясувати особливості дизайну як виду образотворчого мистецтва та його виражальні можливості; познайомитись з дизайнерськими виробами та відомими дизайнерами; проаналізувати синтез мистецтв у дизайні; навчитись перетворювати об’ємний предмет за допомогою декорування; створити і захистити проект.

   Мистецька абетка:
декор – сукупність елементів що становлять зовнішнє оформлення предметів;
дизайн – художнє конструювання предметів побуту, формування гармонійного предметного середовища;
стиль - сукупність ознак, які характеризують мистецтво певного часу, напряму, індивідуальну манеру художника.

   Обладнання для вчителя: зразки об’ємних декорованих виробів (пластикові горшки для вазонів), акрилові фарби, серветки, презентація «Дизайнерські перетворення», ноутбук, проектор.

   Обладнання для учнів: підручники, пластикові горшки для вазонів, матеріали на вибір учня для розпису, мозаїки, колажу (акрилові фарби, крупа різних кольорів, тканина з візерунками, мереживо).

   Зоровий ряд: зразки дитячих робіт, зразок вчителя, презентація «Дизайнерські перетворення».

   Музичний ряд: записи релаксаціійних музичних творів.

   Тип уроку: комбінований.

   Техніка виконання на вибір учнів: розпис, мозаїка, колаж.
Хід уроку
   І. Організація класу.   
   Учитель. Вітаю вас, бажаю гарного настрою. Сьогодні ми працюємо в групах над проектом. Зверніть увагу, яке приладдя і матеріали є у вас на партах. Який вид мистецтва об’єднує ці матеріали? (Дизайн.)

   ІІ. Мотивація.
   Учитель. Ключові слова сьогоднішнього уроку: декор, дизайн, стиль.  Для якої професії ці поняття є провідними? (Дизайнер, декоратор.) Знайдіть в інтернеті інформацію про професію дизайнера-декоратора інтер’єрів та коротко повідомте про те, що вас зацікавило. (За посиланням вчителя.) Не дарма ми говоримо про про професії – уявіть собі, що ми створюємо бізнес-проект як дизайнери-декоратори інтерєрів. Кожна група це дизайнерська фірма, яка бере участь у тендері. Група котра захистить вдало проект – отримає фінансування у вигляді високих балів

   ІІІ. Формулювання теми завдань уроку.
1.     Бесіда.
   Учитель. Виходячи з того, що нам вже відомо, сформулюємо тему уроку. (Декорування обємних форм. Перетворення побутового предмету в декоративний). Які завдання нам потрібно вирішити на уроці? (Пригадати особливості дизайну, як виду образотворчого мистецтва та його виражальні можливості. Познайомитись з дизайнерськими виробами та відомими дизайнерами. Проаналізувати синтез мистецтв у дизайні. Навчитись перетворювати обємний предмет за допомогою декорування. Захистити проект.)
   Ознайомтесь із планом роботи у групах. (В друкованому варіанті для кожної групи.)
    1. Розподілити ролі у групах: дизайнер, декоратор, експерт-мистецтвознавець, консультант-продавець, експерт з реклами.
    2. Вигадати назву фірми.
    3. Обговорити  бізнес-ідею.
    4. Розпочати роботу за ролями над проектом: експерт з реклами – створює рекламу проекту або виробу; дизайнер – створює ескіз; декоратор – декорує предмет; мистецтвознавець – повідомляє про мистецькі поняття; консультант – рекламує, захищає виріб.
   Навпроти кожного завдання, відмітите ті з якими ви гарно впорались, обговоривши це у команді.

   ІV. Актуалізація опорних знань.
   Учитель. Отже, з’ясуємо, що таке декор, дизайн, стиль. Зараз кожна група опрацьовує інформацію у підручнику або в інтернеті (за наданими вчителем посиланням) і мистецтвознавець – повідомляє класу про одне із понять.
   Повідомлення групи 1.
   Яскравим явищем художньої культури сучасного світу є дизайн. Стрімко увірвавшись у наше життя на початку IXXX століття на хвилі про­мислової, а потім науково-технічної революції, нині він перетворився на один із найпоширеніших і найвпливовіших видів проектно-художньої діяльності. Ди­зайн зорієнтований на вирішення проблем проектування від найменших дета­лей конструкції до глобальних великих і навіть утопічних ідей. Він спрямований на створення окремих об’єктів і середовища загалом для задоволення утилітар­них і естетичних потреб людини.
   З часів зародження дизайн вирішував проблему: як виконати привабли­вий, добротний, зручний у користуванні, довговічний продукт, яким захочуть користуватися споживачі. Тому популярними с визначення дизайну як поєд­нання користі і краси, синтезу мистецтва і техніки.
   Дизайн — означає задум, план, ціль, намір, проект, кон­струкцію, ескіз, малюнок. Терміном «дизайн» можуть позначатися різні види художньо-конструкторської діяльності, сам проект, процес проектування і його результат — реалізований проект. У більш вузькому, професійному розумінні дизайн означає творчу проектно-художню діяльність, щодо розробки промисло­вих виробів та організації комфортного для людини предметного середовища (житлового, виробничого, соціально-культурного).
   Дизайн охоплює найширший спектр об’єктів проектування: одяг і взуття, посуд і меблі, побутова апаратура і техніка, візуальна інформація, виробниче устаткування і транспорт, військова техніка і Космос, інтер’єри і комплексні середовищні об’єкти.
   Види дизайну. 
   Індустріальний дизайн є основним видом діяльності дизайнера, звідси бере початок дизайн як промислове мистецтво. Першорядне місце в діяльності інду­стріального дизайнера займають знаряддя праці та механізми, предмети побуту.
   Графічний дизайн — це мистецтво оформлення книги, промислова графіка й упакування, розробка етикетки і торговельних марок, фірмових знаків, шриф­тових композицій, рекламної продукції на щитах, фасадах будинків.
   Комп’ютерний дизайн стрімко розвивається з прикладного у самостійний вид дизайнерської діяльності, він полягає у розробці спеціальних пакетів художньо-графічних, інженерно-конструкторських програм, включаючи тривимірну графіку і мультиплікацію та використання їх практично в усіх видах дизайн-проектування.
    Дизайн інтер’єрів включає інтер’єри й устаткування суспільних приміщень, житлових просторів та інтер’єри влробничих будівель. Дизайн архітектурного середовища останнім часом містить у собі садово-паркове мистецтво і ландшафт­ний дизайн.
   Вироби арт-дизайну є мистецькими творами, що експонуються у музеях, виставкових залах. 
   Головним критерієм, що оцінює роботу дизайнера, є ринок. Створювані дизайнером форми мають бути сучасними, модними та відповіда­ти естетичним запитам споживачів. Дизайнер у своїй творчості повинен бути на крок уперед моди, передбачаючи її розвиток.
   Впродовж істо­рії дизайну створено видатні твори, які визначають віхи у розвитку дизайну, для них сьогодні будуються спеціальні му­зеї і виставкові зали. Всесвітню популярність здобули такі твори дизайну, як меблі Ле Корбюзье, Марселя Бройєра, Чарльза Макінтоша і Герріта Ритвельда, посуд Джозефа Гофмана, Карла Пота й Арне Якобсона. Шедеври дизайнерської діяльності відтворюються донині, стаючи престижною прикрасою інтер’єрів, офісів і дорогих салонів.
   Повідомлення групи 2.
   На розвиток дизайну вплинули художні стилі. Поняття „стиль” використовується для характеристики етапу в розвитку мистецтва різних художніх напрямів, індивідуальної манери художника. Передумовами виникнення стилю виступають особливості історичного моменту, який переживає суспільство. Стиль у мистецтві це віддзеркалення епохи, що проявляється в усіх видах художньої творчості, але може знаходити найбільш яскраве втілення в деяких видах мистецтва.   
   Стилі в дизайні як скла­дові художньої культури співзвучні з великими історичними художніми стиля­ми у мистецтві, зокрема, в архітектурі. Наприклад, постмодерн, визнаний у новітній будівельній і промисловій практиці, набув популярності у дизайні житлового простору й інтер’єру та ха­рактеризується відродженням цінності орнаменту, символіки історичних стилів.
   Основні стилі архітектури – романський, готичний, ренесанс, бароко, класицизм, еклектизм, конструктивізм.
   У формоутворенні масових виробів в умовах високих технологій розвива­ються художні напрями дизайну арт-деко, поп-арт, постмодерн і хай-тек.
   На сучасному етапі в нашій країні існує чимало дизайнерських агентств, контор, спілок та окремих дизайнерів, які працюють в найрізноманітніших напрямах та галузях дизайну.
      Повідомлення групи 3.
   Декор – сукупність елементів що становлять зовнішнє оформлення предметів, інтер’єрів, екстер’єрів ;
   Існує активний декор, який безпосередньо пов’язаний з конструктивними функціями споруди, приміщення, зовнішнього вигляду і пасивний декор, який служить лише прикрасою.
   Діяльність декоратора пов’язана з створенням ексклюзивних предметів.    Правилами декору є: зручність, практичність, індивідуальність.
 розрізняють три види декору:
формоутворюючий;
орнаментальний;
сюжетний.
   Декор може по-різному розміщуватись на площині. Ви вже знаєте, що таке композиція та композиційний центр, і можете зробити висновок щодо впливу способу розміщення декору на загальний вигляд виробу.

   V. Вивчення нового матеріалу.
   Перегляд презентації «Дизайнерські перетворення» із коментарем учнів.

   VІ. Пояснення роботи та педпоказ.
1.     Розповідь.
   Учитель. Головним критерієм, що оцінює роботу дизайнера, є ринок. Створювані
дизайнером форми мають бути сучасними, модними та відповідати естетичним запитам споживачів. Дизайнер у своїй творчості повинен бути на крок уперед моди, передбачаючи ї ї розвиток.
   Щоб декорувати предмет спочатку малюють ескіз. Дотримуються таких правил декорування:
зручність – визначаємо, де буде знаходитись предмет, яке його призначення (активний, пасивний);
практичність – декор не повинен змиватись водою, відпадати, відклеюватись під час догляду та використання предмету у побуті;
індивідуальність – надати предмету часових, стильових, індивідуальних ознак, естетичного вигляду;
  
2.     Педпоказ.
   Показ ескізу та прикладу перетворення простого предмету на декоративний за допомогою розпису. Перегляд дитячих робіт минулих років.
 
    VІІ. Робота учнів в групах.
   Учитель. Працюємо творчо й самостійно за ролями над проектом: експерт з реклами – створює рекламу проекту або виробу; дизайнер – створює ескіз; декоратор – декорує предмет; мистецтвознавець – повідомляє про мистецькі поняття; консультант – рекламує, захищає виріб.
  
   VІІІ. Підсумок уроку.
   Презентація бізнес-проекту як реклама.
Консультанти груп презентують ідею «фірми» і виріб в усній формі.
Виставка робіт. Оцінювання робіт.




Урок образотворчого мистецтва у 5 класі
Тема. Живопис. Виражальні можливості кольору. Композиція «Український танок»

   Мета: активізувати знання про живопис, як вид мистецтва; розширити уявлення про засоби виразності живопису; ознайомити учнів з творами відомих художників-живописців; вдосконалювати навички роботи з фарбами; формувати уявлення про засоби передавання руху в живописі; вчити створювати композицію «Український танок» за уявою; націлити учнів на вибір професії мистецького напрямку; розвивати асоціативно-образне мислення; формувати ціннісне ставлення до мистецтва.

   Завдання уроку: з’ясувати особливості живопису як виду образотворчого мистецтва; визначити виражальні можливості живопису; познайомитись з творами художників-живописців; навчитись створювати живописну композицію з елементами руху; передати уявний образ танцюристів у композиції; спробувати себе в ролі викладача живопису.

   Мистецька абетка:
Живопис – вид образотворчого мистецтва, засобами виразності якого є колір.
Контраст – поєднання кольорів протилежних за значенням;
Нюанс – поєднання кольорів близьких за значенням.
Ритм – це чергування елементів композиції в певній послідовності
Динаміка – передача руху за допомогою ритмічного повторення кольорових плям, форм, ліній.

   Обладнання для вчителя: аркуш альбомний, фарби гуашеві, набір пензлів  серветки, ноутбук, проектор.

   Обладнання для учнів: підручники, аркуш альбомний, фарби на вибір, набір пензлів  серветки.

   Зоровий ряд: зразки дитячих робіт, презентація «Український танок», відеофрагмент танцю з мультимедійного підручника «Київські парубки», кольорові стрічки, віночок, сопілка.

   Музичний ряд: записи українських танцювальних мелодій.

   Тип уроку: комбінований.

   Техніка виконання: живопис.
Хід уроку
   І. Організація класу.   
     Учитель. Доброго дня, діти. Всі налаштовані на роботу? Ось на столі атрибути сьогоднішнього уроку (пензлик, рамка для картини, кольорові стрічки, віночок, сопілка), спробуйте за ними відгадати вид, жанр і тему уроку. (Пензлик – живопис; кольорові стрічки - виражальні можливості кольору; вінок і сопілка в рамці - композиція «Український танок».)

   ІІ. Мотивація.
   Учитель. Діти ви багато знаєте про кольори? (Так.) Де в житті нам можуть знадобитися ці знання? (Щоб підібрати одяг, предмети, оформити середовище, створити картину.) Яку професію, пов’язану з живописом, можна обрати в майбутньому? (Живописець, оформлювач вітрин, приміщень та будівель, викладач живопису.)

   ІІІ Актуалізація опорних знань.
   Учитель.  Спробуйте себе в ролі викладача живопису. Задайте питання однокласникам про кольори і проаналізуйте відповіді.
   Орієнтовні запитання:
-         Що таке живопис?
-         Що є виражальним засобом живопису?
-         Які кольори відносять до теплої гами?
-         Які кольори відносять до холодної гами?
-         Які кольори відносять до хроматичних?
-         Які кольори відносять до ахроматичних?
-         Які кольори називають основними?
   Які молодці, ви можете стати справжніми живописцями і відкрити свою школу живопису, де будете навчати дорослих малювати за відповідну платню.

   ІV. визначення завдань уроку.
   Учитель. Що нам сьогодні потрібно з’ясувати? (Як за допомогою фарб намалювати танок.)  Що нам у цьому допоможе? (Твори живопису відомих живописців. Які малювали танець.) Які знання нам потрібні? (Про засоби виразності живопису.)

   V. Вивчення нового матеріалу.
     1.   Робота з підручником.  
   Діти опрацьовують та зачитують основні поняття теми уроку, вчитель пояснює те, що незрозуміло.
2.     Перегляд презентації «Український танок» та аналіз творів мистецтва.
   Учитель. Хто хоче проаналізувати твір живопису? (Діти по черзі аналізують твори за поданим планом.)
   План аналізу твору живопису.
1.     Автор і назва твору.
2.     Опишіть яку гаму кольорів створив художник для втілення задуму.
3.     Назвіть головне у композиції твору.
4.     Поясніть завдяки чому ми відчуваємо ритм танцю у картині.
5.     Опишіть який настрій створює твір.
6.     Назвіть що найбільше сподобалось у композиції
3.     Бесіда за темою уроку.
   Учитель. Пригадаємо, що таке ритм в образотворчому мистецтві? (Ритм – це чергування елементів в певній послідовності.) У живописі ритм присутній як один з найважливіших виразних засобів композиції, беручи участь не тільки в побудові зображення, але і часто додаючи змісту, певну емоційність. Ритм може бути заданий лініями, плямами світла і тіні, плямами кольору. Можна використовувати чергування однакових елементів композиції, наприклад фігур людей, їх рук або ніг. Ритм є одним із засобів, за допомогою якого можна передати рух на площині.
4.     Перегляд відеофрагменту танцю «Київські парубки».
   Пригадаємо, що таке ритм у танці? Подивіться відеофрагмент танцю «Київські парубки».
5.     Танцювальна руханка.
   А зараз спробуйте під музику відтворити деякі рухи танцю.  
6.     Продовження бесіди.
   Учитель. Образотворче мистецтво відноситься до групи просторових мистецтв, бо ми його тільки бачимо на відміну від музики і літератури, які можна ще й чути. Тому коли ми говоримо про передачу руху на площині, то маємо на увазі його ілюзію. Художники знають багато секретів, щоб створити враження руху об'єктів на картині. Твори мистецтва, в яких передано рух, характеризують як динамічні. Ритм пов’язаний з рухом, наприклад, коли ми дивимося на хвилі, переводячи погляд від однієї до іншої, створюється ілюзія їх руху.

   VІ. Педмалюнок з коментарем.
 Учитель. Уявіть собі кожен композицію яку ми будемо малювати. Вона має відображати ваше бачення українського танцю. Передайте у малюнку те, що вас найбільше вразило чи сподобалось. Якщо потрібно, спочатку намалюйте ескіз. Я покажу декілька прийомів передавання руху за допомогою фарб та способи розміщення композиції.

   VІІ. Робота учнів.
Працюємо творчо і креативно.

   VІІІ. Підсумок уроку.
   Учитель. Як вам вдалося створити настрій танцю? (Використали яскраві насичені кольори, створили контрастне сполучення.) Як передати рух і ритм на площині? (Чергуванням кольорів, ліній.) Чи сподобалась вам ідея створення школи живопису або школи мистецтв? Чи відчули ви себе в ролі вчителів живопису? (Відповіді дітей.)
   Виставка робіт. Оцінювання робіт.


Урок образотворчого мистецтва у 5 класі
Тема. Живопис. Портрет у живописі. Композиція «Казковий герой»

   Мета: активізувати знання про живопис як вид мистецтва та засоби його виразності; розширити уявлення про жанри живопису; ознайомити учнів з казковим портретом у творах художників-живописців; продовжити вивчати пропорції тіла людини; вдосконалювати навички роботи з олійними пастелями; вчити рекламувати свою мистецьку ідею; розвивати асоціативно-образне мислення; формувати ціннісне ставлення до мистецтва.

   Завдання уроку: з’ясувати особливості живопису як виду образотворчого мистецтва та його виражальні можливості; дізнатись більше про портретний жанр; проаналізувати твори художників живописців; передати казковий образ людини за допомогою засобів виразності живопису; створити композицію олійними пастелями; створити рекламу у вигляді гасла.

   Мистецька абетка:
Живопис  – вид образотворчого мистецтва, засобами виразності якого є колір.
Пасте́ль (від лат. pasta  тісто) — група художніх матеріалів, спресовані, стерті у порошок фарби, які найчастіше випускаються у вигляді м'яких кольорових олівців. Назву «пастель» мають як самі фарби, так і малюнки, створені в цій техніці.
Портрет – жанр образотворчого мистецтва що зображує людину.
Статична композиція — компрозиція, що передає спокій, рівновагу.
Рекла́мне га́сло або рекла́мний сло́ган — лаконічна фраза, що впадає в око, добре запам'ятовується та висловлює суть рекламного повідомлення.

   Обладнання для вчителя: аркуш альбомний, олійні пастелі, графітовий олівець, стека, серветки, ноутбук, проектор.

   Обладнання для учнів: підручники, альбомний аркуш, олійні пастелі, простий олівець, гумка, стека, серветки.

   Зоровий ряд: зразки дитячих робіт, презентація «Казковий герой».

   Музичний ряд: записи релаксійних музичних творів, відеозапис танцювальної руханки.

   Тип уроку: комбінований.

   Техніка виконання: пастельний живопис.
Хід уроку
   І. Організація класу.   
     Учитель. Доброго дня, діти. Зверніть увагу на репродукції картин художників на дошці (Мері Кассат «Марго в червоному», О. Мукашко «Портрет старого», Мері Кассат «Шарль Келикян у віці 12 років») і спробуйте сформулювати тему нашого уроку. (Вид образотворчого мистецтва - живопис. Жанр - портрет. Композиція «Казковий герой»).

   ІІ. Мотивація.
   Учитель. Живопис не може існувати без кольору, а яку роль кольори відіграють у нашому житті? (Людське око розрізняє до 10 мільйонів кольорових відтінків. Ми сприймаємо оточуюче середовище за кольором.) Та перш за все кольори потрібні людині для виживання, чому? (Зрозуміти стиглий плід чи ні, гаряче чи холодне, пору року, почуття, самопочуття людини.) А як кольори впливають на наше сприйняття, настрій? (Певні кольори впливають на наше сприйняття позитивно або негативно, тому ми обираємо для свого предметного оточення, одягу ті, що подобаються.) Художники виконують портрети в різних техніках живопису. Сьогодні ми навчимось створювати малюнок за допомогою сухого живопису це цікаво і оригінально.

   ІІІ. Актуалізація опорних знань.
   Учитель. Що таке живопис? (Живопис  – вид образотворчого мистецтва, засобами виразності якого є колір.) Ми уже з вами багато чого дізнались про кольори, на які групи вони поділяються? (хроматичні, ахроматичні, теплі, холодні.) Які поєднання кольорів називають контрастними, а які ньюансними? (Відповіді дітей.) У портреті відтворюється зовнішність, індивідуальність та духовна сутність людини. Діти, а як називають художника, який малює переважно портрети? (Художник- портретист.)

   ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.     Розповідь з використанням репродукцій.
   Учитель. Портрети виникли в мистецтві дуже давно. Поки не було фотографії, художники зображували людей наполотні або папері, намагаючись передати їхню зовнішню схожість. І нині портрети не втратили своєї популярності. Станкові портрети виставляються в художніх гаперях і музеях. А монументальні, наприклад, мозаїчні панно чи великі розписи, прикрашають стіни та інтер'єри архітектурних будівель.
   Композиція портретів зазвичай статична. У такій композиції відсутній рух, кольори спокійні, кольорові контрасти відсутні. Це може бути зображення людини в повний зріст чи погруддя. Часто портрети зображують із предметами, аксесуарами, що вказують на їхню діяльність, інтереси.
2.     Робота з підручником.
   Учитель. Опрацюйте тему уроку у підручнику і повідомте про яких художників-портретистів і їх твори ви дізнались.
3.     Гра «Відгадай образ казкового героя».
   А зараз пограємо у гру «Відгадай образ казкового героя». Діти по черзі виходять до дошки, отримують портрет та описують його, не показуючи, а клас відгадує казкового героя за описом.
4.     Перегляд презентації «Портрет казкового героя» із коментарем учнів.
5.     Бесіда.
   Учитель. Як можна скористатись вмінням малювати портрети у майбутньому, щоб заробляти гроші? (Відкрити справу «Портрет на замовлення», «Портрет в образі казкового персонажу».) Що допоможе всім дізнатись про вашу бізнес-ідею? (Реклама.) Тому ми зараз спробуємо намалювати образ казкового персонажу і вигадати гасло для реклами вашої ідеї. Наприклад, «Марно часу не втрачай – портрет друга замовляй!»
6.     Танцювавльна руханка.
   Учитель. Щоб активно працювати. Треба тіло розімяти!

   V. Пояснення роботи та педмалюнок.
   Учитель. За допомогою яких кольорів ви б передали образ доброго казкового героя, злого, веселого, сумного, дорослого, дитини? (Холодні, теплі, контраст, нюанс, розбілені, затемнені.) Як можна поєднати кольори в роботі з олійними пастелями. (Кольори поєднуються таким способом, як і кольоровими олівцями.) Коли виникла помилка, як її виправити? (Помилку можна легенько зрізати стекою і нанести шар пастелі повторно.) Які складові портрету варто виділити, підкреслити? (Очі, вираз обличчя.) В якій послідовності нам потрібно працювати? (Уявити образ, продумати композицію, зробити побудову простим олівцем, зафарбувати задній план, фон малюнку, нанести колір на обличчя, шию, фарбуємо волосся, одяг, аксесуари.)
   Перегляд дитячих робіт минулих років.

   VІ. Робота учнів.
   Учні самостійно працюють над портретом та гаслом, яке можуть розмістити в портреті або сказати усно.

   VІІ. Підсумок уроку.  Рекламування своєї роботи гаслом. Оцінювання.
Урок образотворчого мистецтва у 6 класі
Тема. Груповий портрет. Скульптурний груповий портрет «Команда»

   Мета: активізувати знання про портрет як жанр образотворчого мистецтва; розширити уявлення про види портрету; ознайомити учнів з груповим портретом; продовжити вивчати пропорції тіла людини; вдосконалювати навички роботи з пластичними матеріалами; розвивати асоціативно-образне мислення; виховувати вміння працювати в команді; формувати ціннісне ставлення до мистецтва.

   Завдання уроку: з’ясувати особливості портрету як жанру образотворчого мистецтва; дізнатись більше про види портрету; ознайомитись з особливостями групового портрету; закріпити знання про пропорції тіла людини; створити скульптурну композицію «Команда»; навчитись працювати в команді.

   Мистецька абетка:
Портрет – жанр образотворчого мистецтва; художній твір, у якому зображується людина або група людей.
Груповий портет – портрет у якому зображено троє або більше осіб.

   Обладнання для вчителя: стеки, дріт, дошка для ліплення, пластилін, ноутбук, проектор.

   Обладнання для учнів: смартфон, дріт, стеки, дошка для ліплення, пластилін, підручники.

   Зоровий ряд: презентація «Скульптурний портрет у повний зріст», репродукції різних видів портретів.

   Музичний ряд: записи релаксаційних музичних творів, відеозапис музичної руханки.

   Тип уроку: комбінований.

   Техніка виконання: ліплення з пластиліну.

Хід уроку
   І. Організація класу.   
Всіх вітаю на уроці і бажаю творчого натхнення.

   ІІ Актуалізація опорних знань.
Перегляд презентації «Види портрету». (Опитування учнів за презентацією.) Підсумуємо, що ми вже знаємо про портрет на прикладі репродукцій художників.

   ІІІ. Мотивація.
   Діти, ви любите працювати в команді? (Відповіді дітей.) Сьогодні ми теж будемо створювати команди але за допомогою мистецтва. Тому обєднайтеся у групи по три, чотири або пять учнів.

   ІV. Формулювання теми мети уроку.
Учитель. За цим фото (Едуард Казарян. Гурт «Бітлз» м. Алмати, Казахстан) сформулюйте тему уроку. (Жанр – портрет, вид портрету - груповий портрет, вид образотворчого мистецтва – скульптура, назва композиції  «Команда»).

 Результат пошуку зображень за запитом "Едуард Казарян. Гурт «Бітлз» м. Алмати, Казахстан)"

   Завдання які нам потрібно сьогодні вирішити на уроці:
1.     з’ясувати особливості портрету як жанру образотворчого мистецтва;
2.     дізнатись більше про види портрету;
3.     ознайомитись з особливостями групового портрету;    
4.     закріпити знання про пропорції тіла людини;
5.     створити скульптурну композицію «Команда»;
6.     навчитись працювати в команді;

   V. Вивчення нового матеріалу.
   Презентація «Скульптурний портрет у повний зріст» з коментарем.
   Групові портрети популярні серед працівників різних професій: спортсменів, космонавтів, артистів. Полюбляють мати групові фото також школярі, студенти, друзі, родичі адже це пам'ять про важливі урочисті події, зустрічі. І хоча звичайні фото зробити простіше ніж скульптурний портрет, знання з образотворчого мистецтва про композицію, кольори, світлотінь, фактуру допоможуть передати емоції команди, атмосферу події, стосунків. Ви можете пофантазувати із задумом своєї команди: вигадати назву команди, стиль одягу і зачісок, тему композиції. Це буде перше завдання для команди.
   Сучасні технології дуже часто поєднують із традиційними. Ми сьогодні також використаємо мобільні телефони для втілення задуму скульптурного групового портрету. (Фотографування у групах.)
   Памятаємо також про пропорції тіла людини та величину однієї людини по відношенню до іншої. Це означає, що все потрібно обговорювати спільно з групою. Роботу над скульптурою починаємо зі створення дротового каркасу. Потім каркас обліплюємо пластиліном, та встановлюємо на основу, відповідно до зробленої фотографії.
   Подумайте, який бізнес-проект на основі теми сьогоднішнього уроку, ви могли б створити своєю командою у майбутньому. (Відкрити художню фотостудію, майстерню садово-паркової скульптури, скульптурний портрет на замовлення, скульптурний портрет із шоколаду.)
  
   VІ.Робота учнів.

   VІІ. Підсумок уроку.
   Молодці, гарно попрацювали і довели, що ви вмієте домовлятись, поступатись, підтримувати один одного. Вміння працювати в команді вам знадобиться у професійному житті.
   Виставка робіт. Оцінювання.


         

        

 Урок образотворчого мистецтва у 7 класі
Тема. Біодизайн. Ескіз декоративної решітки з використанням природних біоформ

   Мета: активізувати знання про види дизайну; розкрити поняття «біодизайн»; ознайомити учнів з витоками художнього ковальства; вчити створювати ескіз декоративної решітки використовуючи природні боформи; передавати цілісність композиції за допомогою графічних засобів; розвивати вміння створювати бізнес-проекти на основі дизайнерських розробок; розвивати асоціативно-образне мислення; формувати ціннісне ставлення до мистецтва.

   Завдання уроку: з’ясувати які є види дизайну; познайомитись з поняттям «біодизайн»; дізнатись про витоки художнього ковальства; створити ескіз декоративної решітки, використовуючи природні боформи; передати цілісність композиції за допомогою графічних засобів; створити бізнес-проект у вигляді буклету на основі дизайнерських розробок;

   Мистецька абетка:
Біоніка – наука про застосування в техніці, архітектурі, дизайні принципів організації живої природи.
Реклама – це цілеспрямована організація заходів, спрямованих на отри­мання будь-якої вигоди.  
Художне кування  - обробка металевого виробу методом гарячого кування, що має властивості художнього витвору.
Буклет (англ. booklet) — вид друкованої продукції, характерний для рекламної поліграфії, має зовнішню схожість з брошурою.

   Обладнання для вчителя: мультимедійна презентація «Біодизайн», альбомний аркуш, папір для ескізів, графітові олівці, гумка, маркер чорний, фотосвітлини біологічних форм.

   Обладнання для учнів: підручники, альбомний аркуш, папір для ескізів, графітові олівці, гумка, маркер чорний, фотосвітлини біологічних форм.

   Зоровий ряд: мультимедійна презентація «Біодизайн», фотосвітлини біологічних форм.

   Музичний ряд: запис музичної руханки.

   Тип уроку: комбінований.

   Техніка виконання: графіка маркером.
Хід уроку
   І. Організація класу.  
   Учитель. Всіх вітаю на уроці і бажаю гарного настрою, який, сподіваюсь, створять світлини живої природи, розміщені на дошці.

 

  

   ІІ Актуалізація опорних знань.
   Учитель. Яку тему ми зараз вивчаємо? (Дизайн.) Що ви вже знаєте про дизайн? (Визначення поняття, види дизайну, приклади. В якій сфері дизайну ми будемо працювати сьогодні? (Оформлення предметів.)

   ІІІ. Мотивація.
   Учитель. Як повязані дизайн і природа? (Існує ландшафтний дизайн.) Так, але сьогодні природа буде нашим вчителем. Ми познайомимось з поняттям біодизайн і навчимось його використовувати для оформлення природного середовища.

   ІV. Визначення теми завдань уроку.
  Учитель.  Відгадайте тему завдання за  допомогою гри «Так, ні» (Фото декоративної решітки.)
Отже, тема уроку «Біодизайн. Ескіз декоративної решітки з використанням природних біоформ».
  
   V. Вивчення нового матеріалу.   
   Учитель. Сучасний дизайн охоплює фактично всі сфери діяльності людини. Його розглядають як стратегічний інструмент організації природно – архітектурного простору, формуванні збалансованого середовища життєдіяльності людини.
   У своїй творчій діяльності людина постійно, свідомо чи інтуїтивно звертається за ідеями до живої природи.
   Біоніка (з грец. Ьіоп – елемент життя) – наука, що перебуває на межі між біологією і технікою; наука про застосування в техніці, архітектурі, дизайні принципів організації живої природи.
  
Ще великий Леонардо да Вінчі казав: «Птах – це інструмент, який працює за математичними законами, а людина здатна відтворити цей інструмент». Саме він першим зробив спробу використовувати закономірності будови живих організмів у винаході технічних пристроїв, коли створював проект літального апарата на основі крил птаха. Цей приклад пояснює суть застосування біоніки у промисловому дизайні.
   Людина завжди черпала ідеї, спостерігаючи за природою. Так знаменитий символ Парижа  Ейфелева вежа, побудована за принципами біоніки, її прототипом слугувала гомілкова кістка людини. Першим архітектором, який використав повною мірою «дари природи», став Антоніо Гауді. Створений ним парк Гуель відомий як «природа, що застигла в камені». Гауді не тільки змусив захоплюватися шанувальників його творчості, а й дав початок біонічній архітектурі.
   Біологічні конструкції, що використовуються в дизайні: павутина – надзвичайно легкий сітчастий та економічний матеріал; бджолині стільники, мурашники – їхня будова подібна до споруди, що зводяться нині людьми.
    Біоніка розширює можливості дизайну предметного середовища, підказує проектувальникам нові форми, конструкції і організацію. Використання біоніки в організації середовища допомагає створеню гармонійних просторових образів .
   Художне кування  - обробка металевого виробу методом гарячого кування, що має властивості художнього витвору
   З часу своєї появи залізо мало широкий круг застосування: зброя, знаряддя праці, предмети побуту, прикраси.
   Витоки художнього ковальства в Україні пов’язані з виробництвом знарядь праці слов’янськими племенами, які населяли її територію в давні часи. З виникненням у ІХ ст. давньоруської держави, ковальське ремесло досягло високого рівня розвитку.
   В наш час ковальське ремесло надзвичайно поширене і без сумніву, має свої особливості. Це не просто робота з залізом, а своєрідне поєднання фантазії із побутової користі. Майстер який працює на замовлення, повинен знати бажання і уподобання замовника, відчувати мову заліза. В руках майстра воно перетворюється на майбутній витвір мистецтва. Метал, ніби жива істота, відчуває талант і майстерність коваля.
   Виготовлення виробів виконується на кузні. Майстер враховує можлиовсті поєднання скла з металом, дерева з металом, рослин з металом, а також ландшафтний дизайн в поєднанні з металом.
   Ви переконались, що природа і дизайн взаємопов’язані і створюють нові можливості для творчості.
Подумайте, який бізнес можна створити завдяки біодизайну і художньому куванню? (розробка та виготовлення металевих решіток на основі біологічних форм).
   З чого почати справу? (З пошуку приміщення, набору професіоналів, виготовлення та поширення реклами.)
   Яку рекламу бізнес-проекту ми можемо створити сьогодні? (Колективний буклет).
   Буклет (англ. booklet) — вид друкованої продукції, характерний для рекламної поліграфії, має зовнішню схожість з брошурою, але зазвичай більш складної конструкції і продуманого дизайну.

   VІ. Пояснення роботи та педмалюнок.
   Учитель. Визначимо послідовність роботи над проектом:
1.     призначення решітки;
2.     вибір природної форми;
3.     створення загальної композиції;
4.     промальовування елементів за вибраним зразком;
5.     створення рекламного буклету бізнес – проекту.

   VІІ. Робота учнів.
Працюємо старанно і відповідально для досягнення спільної мети.

   VІІІ. Підсумок уроку. Створення буклету з кращих робіт. Оформлення титульної сторінки.


Урок образотворчого мистецтва у 7 класі
Тема. Дизайн-проект. Створення фірмового стилю школи.
Малювання ескізу герба, логотипу школи

   Мета: активізувати знання про дизайн-проект; розширити уявлення про поняття «фірмовий стиль», «герб», «логотип» та особливості їх створення; зясувати роль фірмового стилю в сучасному світі; вдосконалювати навички створення графічної композиції; формувати естетичний смак; розвивати асоціативно-образне мислення.

   Завдання уроку: пригадати правила створення дизайн-проекту; дізнатись, що таке «фірмовий стиль», «герб», «логотип»; з’ясувати роль фірмового стилю в сучасному світі; розподілити ролі і завдання у групових проектах; розпочати проект зі створення фірмового стилю школи (2 уроки).
  
   Мистецька абетка:
Логотип – це спеціально розроблена, стилізована скорочена форма назви організації.
Герб – емблема, усталений відповідно до законів геральдики відмітний символічний знак (зображення), що належить державі, населеному пункту,  роду або окремій особі.
Фірмовий стиль - це сукупність прийомів, які забезпечують єдиний стиль та образ для всіх виробів фірми,підприємства, організації.

   Обладнання для вчителя: ноутбук, проектор, презентація «Фірмовий стиль», графітовий олівець, альбомний аркуш, мольберт.

   Обладнання для учнів: прості олівці, альбомні аркуші, кольорові олівці, воскові, фломастери, маркери, підручники.

   Зоровий ряд: презентація «Фірмовий стиль».

   Музичний ряд: запис музичної руханки.

   Тип уроку: комбінований.

   Техніка виконання: графіка.

Хід уроку
   І. Організація класу. 
   Учитель. Доброго дня, бажаю вам приємних вражень і творчого натхнення на уроці. 
   ІІ. Мотивація.
   Учитель. Ми вже багато знаємо про дизайн, його види. Що, на вашу думку, дизайнер може зробити для школи? (Розробити дизайн меблів, одягу, кабінетів.) Тобто можна розробити неповторний стиль школи, за яким усі будуть впізнавати наш заклад. Це створює престиж школи, її імідж. Сьогодні ми з вами розпочнемо проект зі створення стилю школи.

   ІІІ. Формулювання теми мети уроку.   
   Учитель. Як можна повязати створення фірмового стилю з бізнесом? (Можна відкрити дизайн-бюро зі створення фірмового стилю.) Що потрібно зробити для того, щоб про дизайн-бюро дізнались більше людей? (Створити сайт і поширити рекламу.) Отже, яка тема сьогоднішнього уроку? («Дизайн-проект. Створення фірмового стилю школи.) З чого ми розпочнемо проект? (Малювання ескізу герба, логотипу школи».) Визначимо завдання уроку. Що нам потрібно пригадати? (Правила створення дизайн-проекту.) Чи знаєте ви, що таке «фірмовий стиль», «герб», «логотип»? (Відповіді дітей.) Як ми розподілимо ролі і завдання у групових проектах? (дизайнер з розробки логотипу – створює логотип, дизайнер з розробки герба створює ескіз,  художник-графік – редагує малюнок, керівник проекту – захищає проект.)
   Проект розрахований на 3 уроки. Сьогодні – створення герба і логотипу, наступний урок – макети шкільних предметів з оздобленням елементами шкільного стилю і 3 урок – захист проектів.

   ІV. Актуалізація опорних знань.
   Учитель. Що ми повинні вміти аби створити вдалий проект? (Формулювати завдання, складати план, працювати у групі, захищати проект.) Що таке дизайн? (Дизайн — означає задум, план, ціль, намір, проект, кон­струкцію, ескіз, малюнок.) В якому із видів дизайну ми будемо працювати? (графічний дизайн відповідає за розробку етикеток, торговельних марок, фірмових знаків, шриф­тових композицій, рекламної продукції.)

   V. Вивчення нового матеріалу.
Перегляд презентації «Фірмовий стиль» з коментарем.
   Фірмовий стиль - це сукупність прийомів, які забезпечують єдиний стиль та образ для всіх виробів фірми,підприємства, організації.
   Логотип – це спеціально розроблена, стилізована скорочена форма назви організації.
Правильно розроблений логотип повинен: добре запам’ятовуватись і бути впізнаваним; чітко відображати суть діяльності організації; гармонійно виглядати як і в чорно-білому, так і у кольоровому варіантах при будь-якому розмірі;
   Герб – емблема, усталений відповідно до законів геральдики відмітний символічний знак (зображення), що належить державі, населеному пункту,  роду або окремій особі.
   Уже в часи середньовіччя процес творення гербів мав певні правила, за якими складалися герби держав, земель, міст, родів. Пізніше ці правила змінювалися вдосконалювалися, доповнювались та стали основою геральдики.
   Використовувалося шість типів європейських гербів:
1. Трикутний, або варязький.
2. Округлий — італійський.
3. Прямокутний із заокругленням унизу — іспанський.
4. Прямокутний із загостренням унизу — французький.
5. Фігурний, вирізної форми — німецький.
6. Ромбічний — грецький.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgGviqkpkWFS_4sqePOQz84jMm79KgbaO48Olvbmhk69gQSK1dJMpyahg2enGV-Kx6dKRK2RRacm4S8-SLffyMJzx1sIVz7Rre4pvVlF6ImrFf-vmu_L0A440jT3FtXMd-I3UeWTWbVAQ/s1600/%25D0%25A1%25D0%25BD%25D0%25B8%25D0%25BC%25D0%25BE%25D0%25BA7.jpg
   Отже, групи мають обговорити стиль, відібрати символи і шрифт для логотипу і герба, намалювати їх за допомогою графічних матеріалів.

   VІ. Робота учнів.
   Працюємо творчо і натхненно.

   VIІ.   Підсумок уроку
   Експрес-опитування
-         Чому у наш час дизайн став таким популярним?
-         Поясніть значення термінів «фірмовий стиль», «герб», «логотип».
-         Яке значення має фірмовий стиль в сучасному світі;
-         Назвіть основні види дизайнерської діяльності.
    Оцінювання.
ВИСНОВКИ

   Результатом навчання учнів у школі в галузі художньо-естетичної освіти має стати система художніх знань і вмінь, особистісних художньо-естетичних цінностей і ключових компетентностей. Навчання та виховання має бути спрямоване у площину цінностей особистісного розвитку школярів на основі виявлення художніх здібностей, формування різнобічних естетичних інтересів і потреб, становлення творчої індивідуальності кожного учня.
   Сучасний урок образотворчого мистецтва – це урок, на якому створено необхідні умови для інтелектуального, соціального, морального становлення особистості учня. Особливість такого уроку полягає також у творчому підході вчителя в поєднанні з освітніми вимогами. Це сприяє появі  нестандартних підходів до вирішення проблем, робить урок актуальними, оригінальними, дозволяє досягти поставленої мети й отримати запланований результат.


Джерела:
1.  «Інноваційність у створенні сучасного уроку» Автор: Р. Калініченко По матеріалам: Освіта.ua
2.  Масол Л.М. Методика навчання мистецтва у початковій школі /Л.М.Масол,      О.В.Гайдамака, Е.В.Бєлкіна, І.В.Руденко. –Харків, 2006. -256с.
3.  Основи викладання мистецьких дисциплін: Навчальний посібник /за заг. редакцією О.П.Рудницької.— К.: АПН України. 2000.- 184с.
4.  https://www.slideshare.net/yulyacheholka/ss-660702011.
http://lib.iitta.gov.ua/2372/1/Verbytsky.pdf
5. Життєва компетентність особи- стості: Наук.— метод. посібн. / За ред. Л.В. Сохань, І. Г. Єрмакова, Г. М. Нан- сен.— К., 2003.
6. http://blog.interiostory.com.ua/2015/11/14/486/
7. http://ena.lp.edu.ua/bitstream/ntb/31062/1/29-229-239.pdf
8. http://esu.com.ua/search_articles.php?id=9046Розвиток ключових компетентностей учнів у
сучасній школі
Актуальність
Українська освіта XXI століття потребує кардинальних...
9. https://works.doklad.ru/view/u30xSj1Jn3s.html
10. http://sss.kpi.ua/korisna-informaciya/misce-ta-rol-koloriv-u-zhitti-lyudini
11. http://proforientator.info/?page_id=3796
12.  http://koippo.in.ua/arhiv/druk/257_17.pdf
13. http://library.ippro.com.ua/attachments/article/349
file:///C:/Documents%20and%20Settin

14.http://saeukraine.org.ua/ua/resource/uroki_z_pidpriemnytskim_tlom/kak_tvoriti_pidpriemnytske_tlo_uroku/



Відділ освіти Володимирецької районної 
державної адміністрації 
Володимирецький районний методичний кабінет 
Хиноцький НВК "ЗОШ - І-ІІІ ст.- ДНЗ" 



О. Д. Федорук 




Формування життєвих компетентностей  
школярів на уроках  
образотворчого мистецтва 

«Мистецтво як бізнес-ідея»  





Методичний посібник для учителів  







Хиночі – 2019 р. 
 2 

   У методичному посібнику розроблено рекомендації щодо  формування 
життєвих компетентностей школярів на уроках образотворчого мистецтва. 
Посібник містить розробки  уроків, проблемно-пошукові та 
експериментальні завдання, інтерактивні форми і методи роботи. Може 
використовуватись як для  індивідуальної, так  і колективної форм роботи у 
закладах освіти. 









Автор посібника: 
  Олена Дмитрівна Федорук -  учитель Хиноцького навчально-виховного 
комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний 
заклад" 

Рецензенти: 
    Хомич Н. П. – заступник директора з навчально-виховної роботи 
Хиноцького навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ 
ступенів - дошкільний навчальний заклад" 
    Ковалець Т. В. – методист районного методичного кабінету відділу освіти 
Володимирецької районної державної адміністрації 








   Схвалено та рекомендовано до друку методичною радою  Хиноцького 
навчально-виховного комплексу  "Загальноосвітня школа  І-ІІІ  ступенів  - 
дошкільний навчальний заклад" Протокол № 13 від  21. 01. 19 
    
   Відповідальний за випуск:  Федорук Олена Дмитрівна, вчитель 
Хиноцького  навчально-виховного комплексу  "Загальноосвітня  школа  І-ІІІ 
ступенів - дошкільний навчальний заклад" 
 3 

     
ЗМІСТ 
   ВСТУП……………………………………………………………………………………………………………4  
  
   РОЗДІЛ І. 
Формування життєвих компетентностей школярів на уроках 
образотворчого мистецтва…………………………………………………………………………....5  

   РОЗДІЛ ІІ.  
«Мистецтво як бізнес-ідея»………………………………………………………………………….11 

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 7 класі.  
Тема «Декорування об’ємних форм». Перетворення побутового  
предмету в декоративний. Створення бізнес-проекту «Декор для 
інтер’єру»……………………………………………………………………………………………………..16 

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 5 класі.  
Тема. Живопис. Виражальні можливості кольору.  
Композиція «Український танок»………………………………………………………………..22 
  
   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 5 класі.  
Тема. Живопис. Портрет у живописі. Композиція «Казковий герой»………..26 

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 6 класі.  
Тема. Груповий портрет. Скульптурний груповий портрет «Команда» …….29 

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 7 класі.  
Тема «Біодизайн. Ескіз декоративної решітки з використанням  
природних біоформ»……………………………………………………………………………………32 

   Конспект уроку образотворчого мистецтва у 7 класі.  
Тема «Дизайн-проект. Створення фірмового стилю школи.  
Малювання ескізу герба, логотипу школи»………………………………………………..36 

   ВИСНОВКИ………………………………………………………………………………………………….39 

   ДЖЕРЕЛА…………………………………………………………………………………………………….40 



 4 

ВСТУП 

   Без естетичного виховання не можливо уявити всебічно розвинену 
особистість і саме образотворче мистецтво, як особлива форма вираження 
естетичного ставлення людини до дійсності, є найбільш дієвим у цьому 
плані.  
   Сучасний урок, зорієнтований на реалізацію компетентнісного підходу в 
навчанні. Отже,  плануючи  свою  роботу  з  образотворчого мистецтва, слід 
пам’ятати про зв’язок навчання із життям. Для цього слід чітко виділити 
загальні завдання, які мають вирішуватись на уроці, це наявність мотивації 
учнів, використання і застосування ними набутих  знань, пошук та 
використання інформації, максимальна активність учнів, результативність 
роботи, учнівський самоконтроль. Завдання вчителя полягає також у 
створенні атмосфери довіри, творчості, успіху, вибору необхідних форм і 
методів, за допомогою яких навчання стане цікавим та змістовним.  
   У  посібнику  розроблено рекомендації щодо  формування життєвих 
компетентностей  школярів на уроках образотворчого мистецтва  через 
використання  інтерактивних технологій.  Особлива увага відведена 
підприємницькій компетентності яка, на мою думку, є досить актуальною 
на сьогодні для учнів 5 – 7 класів. Адже все менше учнів обирає художньо-
естетичний профіль навчання, при тому, що багато хто з них має художні 
здібності. Це наслідок суспільної думки, що мистецтво  – не перспективна 
галузь. Тому я вважаю, що формування підприємницької компетентності 
на уроках образотворчого мистецтва, впливає на професійну орієнтацію 
майбутніх випускників.   Посібник містить розробки уроків, проблемно-
пошукові  завдання, інтерактивні форми і методи  роботи, які я 
використовую у своїй практиці.  














 5 

Формування життєвих компетентностей школярів на уроках 
образотворчого мистецтва 

   Основним орієнтиром нової української школи є формування творчої 
особистості, що здатна саморозвиватися. Тому перед нами постає 
завдання створення нового потужного, духовно насиченого і 
різноманітного освітнього середовища України як складової європейського 
освітнього простору. Система освіти має сформувати випускника,  що 
відповідає потребам сучасного світу,  -  самостійного, ініціативного і 
відповідального члена суспільства, здатного ефективно взаємодіяти у 
реалізації соціальних, виробничих і економічних  завдань. Новими 
орієнтирами в навчанні і вихованні особистості стали  компетентності, що 
визначають готовність учня до самостійного, свідомого життя, його роль в 
суспільстві. Компетентнісний підхід в навчанні сприяє успішній адаптації 
школярів в соціумі, рішенню ключових проблем сучасного  світу,  їх 
професійному самовизначенню.  
   Визначено  перелік ключових компетентностей, який пропонується 
українським педагогам:  спілкування державною (і рідною у разі 
відмінності) мовами;  спілкування іноземними мовами;  математична 
грамотність;  компетентності в природничих науках і технологіях; 
інформаційно-цифрова компетентність; уміння навчатися впродовж життя; 
соціальні і громадянські компетентності; підприємливість; 
загальнокультурна грамотність;  екологічна  грамотність  і  здорове  життя. 
Застосування даних компетентностей у навчанні не може бути роздільним 
тому, що вони взаємопов’язані по відношенню, як до предметних 
дисциплін, так і до життєвого середовища. Але, на мою  думку,  певна 
компетентність або група компетентностей може виступати пріоритетною в 
ході опрацювання навчальної теми або окремого уроку. Розглянемо це на 
прикладі змісту навчання предмету образотворчого мистецтва. 
   З метою формування в учнів  соціальної компетентності  необхідно 
розвивати здібності аналізувати  художні події  у  суспільстві,  застосовувати 
навички мовлення та норми відповідної мовної культури на уроках під час 
аналізу творів мистецтва, бесід, дискусій, відповідей на запитання. 
Використовувати рідну й  іноземні мови в активній взаємодії при вживанні 
понять і слів іншомовного походження. Наприклад,   графіка   — 
нім. Graphik, від грец. γραφικός   —  «написаний»; архітектура  — 
грец. Αρχιτεκτονικη   — будівництво,  «Knowledge  is  power» (Sir  Francis 
Bacon)  «Знання —  сила» (Френсіс  Бекон).  На  прикладі  творів  мистецтва 
різних країн, релігійних культурних регіонів формувати модель толерантної 
поведінки сучасної людини. 6 

Використання інтерактивних вправ допомагає формувати соціальну
компетентність
«Мікрофон»
«Незакінчене речення»
«Мозковий штурм» «Коло ідей»
«метод ПРЕС»

   Математична компетентність  на уроках образотворчого мистецтва 
формується під час роботи  в портретному жанрі, натюрморті  (пропорція, 
симетрія,  асиметрія), в створенні  інтер’єру та екстер’єру  приміщення, 
ландшафтного дизайну, архітектури, скульптури. 
   Практично кожний сучасний урок повинен формувати інформаційно-
цифрову компетентність. Не виняток і урок образотворчого мистецтва. 
Використання інформаційно-комунікативних технологій для пошуку та 
відтворення інформації, виконання практичних завдань  зацікавлюють учня 
і спонукають його до активної роботи з можливістю використовувати і 
гаджети. У ході такої роботи учні працюють, наприклад, над створенням 
дизайну одягу, комп’ютерних моделей інтер’єру, екстер’єру, створенням 
графічного натюрморту, пейзажу, вітальної листівки. 

Розвивати компетентності з інформаційних і комунікативних технологій 
можливо при застосуванні на уроці відповідного забезпечення засобами ІКТ 
Інформаційно-комунікативна 
технологія - педагогічна технологія, 
що передбачає
певну сукупність
навчально-пізнавальних
прийомів, які дають змогу
розв'язати ту чи іншу проблему 
в результаті самостійних
дій учнів з обов'язковою
презентацією цих результатів. 
Вказують на специфіку інтерактивного навчання — діалог у системі «користувач
—комп'ютер»
Федорук О. Д.
 7 

   Формування уміння вчитися  починається  із  елементарних,  на  перший 
погляд, дій  –  пошуку  інформації  у  підручнику,  ЗМІ,  організації  робочого 
місця, використання набутих знань у роботі, самостійного  пошук 
відповідей на запитання, вміння складати послідовний план дій, 
розподілити час, оцінити свою роботу і відповідь. Система цих компетенцій 
економить час на уроці, працює на ефективний результат, і роль педагога, 
який керує навчальним процесом – сформувати такі вміння і навички. Тому 
від вчителя має бути менше готових відповідей і більше орієнтовних 
запитань, що спонукатимуть учнів до активної діяльності. Замість готового 
подання теми, мети уроку, необхідно запропонувати  школярам  разом 
сформулювати тему, визначити мету,  скласти  план  уроку. Це  дасть  змогу 
зрозуміти дітям, що урок – це співпраця  і його ефективність  залежить від 
усіх учасників процесу.    

Інтерактивні технології розвивають бажання вчитися, створюють можливості в 
яких учень може відчути свою успішність, інтелектуальну спроможність.
Федорук О. Д.
6
Технологія 
кооперативного навчання
(Робота в парах
Робота в малих групах)
Технологія колективно-
групового навчання
(Мікрофон”
“Мозковий штурм”
Технології ситуативного 
навчання
(Рольові ігри
Імітаційні ігри)
Технології опрацювання 
дискусійних питань
(Метод  “Прес”
“Мікрофон”)


   Виховання  громадянської компетентності  на уроках образотворчого 
мистецтва передбачає орієнтування у проблемах сучасного суспільно-
політичного життя в Україні та відображення його у творах сучасних митців. 
Виконання громадянських обов’язків у межах місцевої громади, держави - 
це, наприклад, участь  у  волонтерських проектах:  виготовлення  сувенірів 
для фестивалів, подарунків дітям-сиротам,  створення  малюнків  воїнам-
захисникам. Така ідея може стати гарною мотивацією для уроку. Взаємодія 
з органами державної влади та представниками місцевого 
самоврядування на користь собі й громадянському суспільству  може 
проявлятись у проектах: «Дизайн зупинки громадського транспорту», 8 

«Проект дитячого майданчика», «Екологічний плакат», фотовиставка 
«Краєвиди мого села». Продемонструвати використання способів 
діяльності і моделей поведінки, що відповідають чинному законодавству 
України, можна під час парної або групової роботи на уроці.  Вчитись 
приймати індивідуальні та колективні рішення, враховуючи інтереси й 
потреби громадян, суспільства і держави діти знову ж таки можуть під час 
створення проектів.  

Проектна технологія допомагає сформувати позицію громадянина, вчить 
приймати індивідуальні та колективні рішення, враховуючи інтереси й потреби 
інших громадян, суспільства і держави.
• У основі методу проектів лежить
розвиток учнівських пізнавальних навичок, уміння самостійно конструювати свої
знання та орієнтуватися в інформаційному просторі, розвиток критичного 
мислення, формування навичок мислення високого рівня.
Федорук О. Д.


   Підприємницька компетентність  передбачає  реалізацію  власних  ідей, 
задумів, напрацювань. Художні здібності та навички можуть створювати 
широкий простір для бізнес-ідей.  Вчити  складати  плани  підприємницької 
діяльності та особисті бізнес-проекти пов’язані з мистецтвом можна під час 
вивчення видів образотворчого мистецтва: «Живопис»  -  відкриваємо 
галерею живопису, «Декоративне мистецтво»  -  відкриваємо школу 
мистецтв, «Дизайн»  -  створюємо дизайн-бюро. Презентувати  інформацію 
про результати можна як в підсумок уроку так і в підсумок теми.  
   Загальнокультурна  компетентність  стосується світу науки, культури, 
духовних цінностей, тому учень має стати учасником цих процесів у 
суспільстві вже  під час навчання. Залучати дітей до участі в конкурсах, 
відвідувати виставки, вчити орієнтуватись у мистецьких поняттях, 
аналізувати твори мистецтва,  вчити висловлювати власне естетичне 
ставлення,  слідкувати  за  подіями  в  культурному  світі  зі  ЗМІ  –  все  це має 
знайти відображення в ході уроків образотворчого мистецтва: віртуальні 
екскурсії до музеїв, подорожі, зустрічі з митцями, дослідження, проектна 
діяльність .  9 

Використання нестандартних уроків допомагає розвивати
загальнокультурну компетентність 
Бінарний урок
Урок-виставка
Урок-конкурс
Урок-мандрівка в світ художника
Урок-свято
Урок-екскурсія до картинної галереї


   Здоров’язберігаюча компетентність  передбачає збереження власного 
фізичного, психічного, духовного і соціального здоров’я. Розвиток багатьох 
небхідних життєвих навичок відбувається під час ізотерапії.  Елементи 
кольоротерапії, піскотерапії, музикотерапії на уроках образотворчого 
мистецтва сприяють розвитку таких вмінь та навичок, як ефективне 
спілкування, самоусвідомлення та самооцінка, аналіз проблем і прийняття 
рішень, визначення життєвих цілей і програм, самоконтроль, мотивація 
успіху та тренування волі, співчуття, розв’язання конфліктів,   поведінка  в 
умовах тиску, погроз, дискримінації, спільна діяльність і співробітництво. 

Види арт-терапії на уроках образотворчого мистецтва
для формування здоров’язберігаючої компетентності 
ізотерапія (лікувальний вплив засобами образотворчого мистецтва: 
малюванням, ліпленням, декоративно-прикладним мистецтвом)
іммаготерапія (лікувальне вплив через образ, театралізацію)
музикотерапія (лікувальний вплив через сприйняття музики)
кінезітерапія (танцетерапію, хореотерапия, корекційна ритміка –
лікувальний вплив рухами).
 10 

   Отже, компетентності, що формуються на уроках образотворчого 
мистецтва це багаж знань, умінь, навичок, що забезпечують свідому, 
вмотивовану поведінку особистості в майбутньому, допомагають їй 
самореалізуватись, розвивають уміння розв’язувати життєві і професійні 
проблеми. Не менш важливим компонентом розвитку ключових 
компетентностей є формування засобами мистецтва моральних якостей 
особистості, адже духовність і наукові знання дадуть можливість 
розібратися в складних явищах, що відбуваються в природі й суспільстві. 
Тому процес навчання образотворчому мистецтву, необхідно 
переорієнтувати таким чином аби учень самостійно визначав і розв’язував 
завдання. 
   Інтеграція в світовий освітній простір створює нові можливості для 
творчого розвитку кожної особистості, яка вільно вибирає формулу успіху 
та власну життєву траєкторію.  



























 11 

«Мистецтво як бізнес-ідея» 
   У сучасному  світі  успішною може бути лише активна, творча, самостійна 
людина. Швидкий розвиток науки, зростання обсягів нової інформації 
спонукають вчитись протягом всього життя, швидко пристосовуватись до 
нових умов, орієнтуватись у сучасних тенденціях. Школа має   підготувати 
учня до активного життя, а організація сучасного навчання передбачає 
моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне 
вирішення проблем на основі аналізу обставин та відповідних ситуацій.  
    Важливими  навичками, що  формуються у дітей на уроках 
образотворчого мистецтва,  є  вміння спостерігати за навколишньою 
дійсністю, сприймати життя з власного погляду, креативно підходити до 
вирішення завдань. Застосування нестандартних форм проведення уроків, 
використання різних методів навчання створюють умови,  в  яких  учні 
можуть проявити свої здібності. При цьому роль вчителя в навчально-
виховному процесі  полягає в організації зв’язку між учнями, їх взаємодії та 
співпраці, адже класний колектив – це маленька модель суспільства.  
   Нові пріоритети в освіті дозволяють вивести предмет образотворчого 
мистецтва на новий рівень. Учні мають приходити на урок не лише для 
того,  аби «помалювати», вони мають зрозуміти, що мистецтво  –  це 
серйозна галузь, яка може приносити не лише емоційне задоволення, а й 
прибуток, і все, що пов’язане  з мистецтвом,  стає модним  і популярним  у 
сучасному світі. Професія художника навряд чи зацікавить сучасного 
випускника,  який хоче бути успішним, це вже більш романтичне заняття 
або хобі. Але парадокс є у тому,  що  багато  фахівців  в  мистецькій  галузі 
приймають рішення перетворити своє хобі на джерело доходу, і в 
більшості випадків це рішення виявляється правильним. Одним із факторів 
успішного випускника, майбутнього фахівця,  є формування 
підприємницької компетентності. 
   Як формувати  підприємницьку компетентність  за допомогою 
образотворчого мистецтва?  Для цього, перш за все,  потрібно  вчителю 
переосмислити свою роль на уроці,  змінити погляди на процес навчання. 
Урок потрібно будувати таким чином, щоб навчити учнів здобувати знання 
самостійно  і  використовувати  їх  для  отримання  конкретного  результату. 
Такі завдання можна реалізувати через використання активних форм і 
методів навчання. Діти отримають користь від уроку за умови 
взаємонавчання, що відбувається під час роботи в групах. Роль вчителя при 
цьому полягає у створенні атмосфери довіри, комфортних умов для 
співпраці учнів, розвитку в них лідерських якостей, почуття 
відповідальності за діяльність групи.  
   Важливу роль у формуванні підприємницьких якостей відіграє мотивація 
уроку. Тільки вмотивований учень буде активно працювати на результат, 
знаходити зв’язок науки з життям. Важливо аби мотивація підтримувалась 12 

в основній частині уроку та особливо – у підсумковій, це дасть можливість 
налаштувати учнів на творчу пошукову діяльність та показати зв’язок 
образотворчого мистецтва з суспільним життям.  
   Формуванню підприємницької компетентності сприятиме використання 
інноваційних форми і методів роботи. Саме інтерактивні методи 
оновлюють процес навчання,  підвищують учнівську активність, 
ініціативність. Для розвитку критичного мислення під час створення 
практичного творчого завдання, аналізу творів мистецтва, підсумків уроку, 
оцінювання власних робіт та робіт інших учнів, можна використати 
мозковий штурм, презентацію із коментарем, роботу з підручником або з 
іншим джерелом,  SWOT-аналіз. Навчити приймати рішення, робити вибір 
можна за допомогою методу дискусії. Моделювання, рольова гра, 
«асоціативний кущ» - методи, що розвивають уяву, ґрунтуються на емоціях 
і переживаннях  учня, а тому підходять для будь-якого етапу уроку: 
мотивації, актуалізації знань, рефлексії, практичної роботи. 
   Особливу увагу для розвитку підприємницьких якостей варто приділити 
рольовим іграм. Вони допомагають учням уявити себе, наприклад, 
експертами-мистецтвознавцями, дизайнерами, декораторами, 
консультантами. Гра також допомагає подолати бар’єр  невпевненості, 
страх проявляти ініціативу.  
   Найбільш універсальним методом для формування життєвих 
компетентностей є  проекти.  Працюючи  над  проектами,  учні  навчаються 
критично мислити, усвідомлювати, де і як можна застосовувати набуті 
знання, створювати нові ідеї, бути комунікабельними, постійно 
самовдосконалюватися. Тому метод проектів якнайкраще підходить для 
формування   підприємницької компетентності школярів.  Це  не  означає, 
що всі діти неодмінно мають стати підприємцями, економістами, але це 
допоможе їм стати успішними. 
   Ідея поєднати мистецтво і бізнес останнім часом набуває все більшої 
популярності, адже потреба краси для людини  є природною. Все частіше 
до мистецтва відносять колись буденні речі,  тому ми маємо  такі поняття: 
мистецтво манікюру, мистецтво зачісок, кулінарне мистецтво, мистецтво 
оформлення свят. Творчих ідей для проектів на роках образотворчого 
мистецтва безліч, головне – знаходити їх у темах уроків та впроваджувати у 
навчання.   Існують приклади успішної взаємодії  відомих компаній з 
представниками світу мистецтва. Тому потрібно частіше розповідати учням 
про користь від набутих навичок на  уроках  образотворчого  мистецтва,  а 
також про способи втілення творчих задумів у професійному спрямуванні.  
     


 13 

Приклад мистецьких інсталяцій які можна подати як бізнес-ідею. 
Оформлення вітрин магазинів від дизайн-студії 





        
 14 

Оформлення тематичних фотозон 

       

       

       15 

Оформлення святкових подій (днів народжень, корпоративів, весіль) 
             
           

    

           

 16 

Урок образотворчого мистецтва у 7 класі 
Тема. Декорування об’ємних форм. Перетворення побутового предмету 
в декоративний. Створення бізнес-проекту «Декор для інтер’єру» 

   Мета:  активізувати  знання про дизайн  як  вид мистецтва  та  засоби його 
виразності; розширити уявлення про взаємодію дизайну з іншими видами 
мистецтв та утворення з ними своєрідного мистецького синтезу; 
ознайомити учнів з дизайнерськими виробами та відомими дизайнерами; 
вдосконалювати навички роботи з об’ємними матеріалами; сформувати 
уявлення про декор; вчити створювати бізнес-проект;  розвивати  вміння 
захищати проект; формувати естетичний смак; виховувати інтерес до 
оформлення предметного середовища. 

   Завдання уроку:  з’ясувати особливості дизайну  як  виду образотворчого 
мистецтва та його виражальні можливості; познайомитись з 
дизайнерськими виробами та відомими дизайнерами; проаналізувати 
синтез мистецтв у дизайні; навчитись перетворювати об’ємний предмет за 
допомогою декорування; створити і захистити проект. 

   Мистецька абетка:  
декор  –  сукупність елементів що становлять зовнішнє оформлення 
предметів; 
дизайн  –  художнє конструювання  предметів побуту, формування 
гармонійного предметного середовища; 
стиль  -  сукупність ознак,  які  характеризують мистецтво  певного  часу, 
напряму, індивідуальну манеру художника.  

   Обладнання для вчителя:  зразки об’ємних декорованих виробів 
(пластикові горшки для вазонів), акрилові фарби, серветки, презентація 
«Дизайнерські перетворення», ноутбук, проектор. 

   Обладнання для учнів:  підручники, пластикові горшки для вазонів, 
матеріали на вибір учня для розпису, мозаїки, колажу (акрилові фарби, 
крупа різних кольорів, тканина з візерунками, мереживо). 

   Зоровий ряд:  зразки дитячих робіт,  зразок вчителя, презентація 
«Дизайнерські перетворення». 

   Музичний ряд: записи релаксаціійних музичних творів. 

   Тип уроку: комбінований. 
 17 

   Техніка виконання на вибір учнів: розпис, мозаїка, колаж. 
Хід уроку 
   І. Організація класу.     
   Учитель.  Вітаю вас, бажаю гарного настрою. Сьогодні ми  працюємо  в 
групах над проектом. Зверніть увагу, яке приладдя і матеріали є у вас на 
партах. Який вид мистецтва об’єднує ці матеріали? (Дизайн.)  

   ІІ. Мотивація. 
   Учитель. Ключові слова сьогоднішнього уроку: декор, дизайн, стиль.  Для 
якої професії ці поняття  є провідними?  (Дизайнер, декоратор.) Знайдіть в 
інтернеті інформацію про професію дизайнера-декоратора  інтер’єрів  та 
коротко повідомте про те, що вас зацікавило. (За посиланням вчителя.) Не 
дарма ми говоримо про про професії  –  уявіть  собі,  що  ми  створюємо 
бізнес-проект як дизайнери-декоратори інтер’єрів. Кожна група це 
дизайнерська фірма, яка бере участь у тендері. Група котра захистить 
вдало проект – отримає фінансування у вигляді високих балів 

   ІІІ. Формулювання теми завдань уроку. 
1.  Бесіда.  
   Учитель. Виходячи з того, що нам вже відомо, сформулюємо тему уроку. 
(Декорування об’ємних форм. Перетворення побутового предмету в 
декоративний). Які завдання нам потрібно вирішити на уроці? (Пригадати 
особливості дизайну, як виду образотворчого мистецтва та його 
виражальні можливості. Познайомитись з дизайнерськими виробами та 
відомими дизайнерами. Проаналізувати синтез мистецтв у дизайні. 
Навчитись перетворювати об’ємний предмет  за допомогою декорування. 
Захистити проект.) 
   Ознайомтесь із  планом роботи  у  групах.  (В  друкованому  варіанті  для 
кожної групи.) 
    1. Розподілити ролі у групах: дизайнер, декоратор, експерт-
мистецтвознавець, консультант-продавець, експерт з реклами.  
    2. Вигадати назву фірми. 
    3. Обговорити  бізнес-ідею. 
    4. Розпочати роботу за ролями над проектом: експерт з реклами  – 
створює рекламу проекту або виробу; дизайнер – створює ескіз; декоратор 
–  декорує предмет; мистецтвознавець  –  повідомляє про мистецькі 
поняття; консультант – рекламує, захищає виріб.  
   Навпроти кожного завдання, відмітите ті з якими ви гарно впорались, 
обговоривши це у команді. 
  
   ІV. Актуалізація опорних знань.  18 

   Учитель. Отже, з’ясуємо, що таке декор, дизайн, стиль. Зараз кожна група 
опрацьовує інформацію у підручнику або в інтернеті  (за наданими 
вчителем посиланням) і мистецтвознавець – повідомляє класу про одне із 
понять. 
   Повідомлення групи 1.  
   Яскравим явищем художньої культури сучасного світу є дизайн. Стрімко 
увірвавшись у наше життя на початку IX—XX століття на хвилі промислової, 
а потім науково-технічної революції, нині він перетворився на один із 
найпоширеніших і найвпливовіших видів проектно-художньої  діяльності. 
Дизайн зорієнтований на вирішення проблем проектування від найменших 
деталей конструкції до глобальних великих і навіть утопічних ідей. Він 
спрямований на створення окремих об’єктів і середовища  загалом  для 
задоволення утилітарних і естетичних потреб людини. 
   З часів зародження дизайн вирішував проблему: як виконати привабли-
вий, добротний, зручний у користуванні, довговічний продукт, яким 
захочуть користуватися споживачі. Тому популярними с визначення 
дизайну як поєднання користі і краси, синтезу мистецтва і техніки. 
   Дизайн —  означає задум, план, ціль, намір, проект, конструкцію,  ескіз, 
малюнок. Терміном «дизайн» можуть позначатися різні види художньо-
конструкторської діяльності, сам проект, процес проектування і його 
результат  —  реалізований проект. У більш вузькому, професійному 
розумінні дизайн означає творчу проектно-художню  діяльність,  щодо 
розробки промислових виробів та організації комфортного для людини 
предметного середовища (житлового, виробничого, соціально-
культурного). 
   Дизайн охоплює найширший спектр об’єктів проектування: одяг  і взуття, 
посуд і меблі, побутова апаратура і техніка, візуальна інформація, 
виробниче устаткування і транспорт, військова техніка і Космос, інтер’єри і 
комплексні середовищні об’єкти. 
   Види дизайну.  
   Індустріальний дизайн є  основним  видом  діяльності  дизайнера,  звідси 
бере початок дизайн як промислове мистецтво. Першорядне місце в 
діяльності індустріального дизайнера займають знаряддя праці та 
механізми, предмети побуту. 
   Графічний дизайн  — це мистецтво оформлення книги, промислова 
графіка й упакування, розробка етикетки і торговельних марок, фірмових 
знаків, шрифтових композицій, рекламної продукції на щитах, фасадах 
будинків. 
   Комп’ютерний дизайн стрімко розвивається з прикладного у самостійний 
вид дизайнерської діяльності, він полягає у розробці спеціальних пакетів 
художньо-графічних, інженерно-конструкторських програм, включаючи 19 

тривимірну графіку і мультиплікацію та використання їх практично в усіх 
видах дизайн-проектування. 
     Дизайн інтер’єрів включає інтер’єри й устаткування суспільних 
приміщень, житлових просторів та  інтер’єри влробничих будівель. Дизайн 
архітектурного середовища останнім часом містить у собі  садово-паркове 
мистецтво і ландшафтний дизайн. 
   Вироби арт-дизайну є мистецькими творами, що експонуються у музеях, 
виставкових залах.  
   Головним критерієм, що оцінює роботу дизайнера, є ринок. Створювані 
дизайнером форми мають бути сучасними, модними та відповідати 
естетичним запитам споживачів. Дизайнер у своїй творчості повинен бути 
на крок уперед моди, передбачаючи її розвиток.  
   Впродовж історії дизайну  створено  видатні  твори,  які  визначають  віхи  у 
розвитку дизайну, для них сьогодні будуються спеціальні музеї і виставкові 
зали. Всесвітню популярність здобули такі твори дизайну, як меблі Ле 
Корбюзье, Марселя Бройєра, Чарльза Макінтоша і Герріта Ритвельда, 
посуд Джозефа Гофмана, Карла Пота й Арне Якобсона. Шедеври 
дизайнерської діяльності відтворюються донині, стаючи престижною 
прикрасою інтер’єрів, офісів і дорогих салонів. 
   Повідомлення групи 2.  
   На розвиток дизайну вплинули художні стилі.  Поняття „стиль” 
використовується для характеристики етапу в розвитку мистецтва різних 
художніх напрямів, індивідуальної манери  художника. Передумовами 
виникнення стилю виступають особливості  історичного моменту, який 
переживає суспільство.  Стиль  у  мистецтві  це  віддзеркалення  епохи,  що 
проявляється в усіх видах художньої творчості, але може знаходити 
найбільш яскраве втілення в деяких видах мистецтва.    
   Стилі в дизайні як складові  художньої  культури  співзвучні  з  великими 
історичними художніми стилями у мистецтві, зокрема, в архітектурі. 
Наприклад, постмодерн, визнаний у новітній будівельній і промисловій 
практиці, набув популярності у дизайні житлового простору й  інтер’єру  та 
характеризується відродженням цінності орнаменту, символіки історичних 
стилів.  
   Основні стилі архітектури –  романський, готичний, ренесанс, бароко, 
класицизм, еклектизм, конструктивізм. 
   У формоутворенні масових виробів в умовах високих технологій розвива-
ються художні напрями дизайну арт-деко, поп-арт, постмодерн і хай-тек. 
   На сучасному етапі в нашій країні існує чимало дизайнерських агентств, 
контор, спілок та окремих дизайнерів, які працюють в найрізноманітніших 
напрямах та галузях дизайну.  
      Повідомлення групи 3.  20 

   Декор  –  сукупність елементів що становлять зовнішнє  оформлення 
предметів, інтер’єрів, екстер’єрів ; 
   Існує активний декор, який безпосередньо пов’язаний з конструктивними 
функціями споруди, приміщення, зовнішнього вигляду і пасивний декор, 
який служить лише прикрасою.  
   Діяльність декоратора пов’язана  з  створенням ексклюзивних предметів.    
Правилами декору є: зручність, практичність, індивідуальність. 
 розрізняють три види декору: 
формоутворюючий; 
орнаментальний; 
сюжетний. 
   Декор може по-різному  розміщуватись  на  площині.  Ви  вже  знаєте, що 
таке композиція та композиційний центр, і можете зробити висновок щодо 
впливу способу розміщення декору на загальний вигляд виробу. 

   V. Вивчення нового матеріалу. 
   Перегляд презентації «Дизайнерські перетворення» із коментарем 
учнів. 

   VІ. Пояснення роботи та педпоказ.  
1.  Розповідь. 
   Учитель.  Головним критерієм, що оцінює роботу дизайнера, є ринок. 
Створювані 
дизайнером форми мають бути сучасними, модними та відповідати 
естетичним запитам споживачів. Дизайнер у своїй творчості повинен бути 
на крок уперед моди, передбачаючи ї ї розвиток.  
   Щоб декорувати предмет спочатку малюють ескіз. Дотримуються таких 
правил декорування: 
зручність  –  визначаємо, де буде знаходитись предмет, яке його 
призначення (активний, пасивний); 
практичність  –  декор не  повинен змиватись водою, відпадати, 
відклеюватись під час догляду та використання предмету у побуті; 
індивідуальність  –  надати предмету часових, стильових, індивідуальних 
ознак, естетичного вигляду; 
    
2.  Педпоказ. 
   Показ ескізу та прикладу перетворення простого предмету на 
декоративний за допомогою розпису. Перегляд дитячих робіт минулих 
років. 
   
    VІІ. Робота учнів в групах.  21 

   Учитель.  Працюємо творчо й самостійно за ролями над проектом: 
експерт з реклами  –  створює рекламу проекту або виробу; дизайнер  – 
створює ескіз; декоратор  –  декорує предмет; мистецтвознавець  – 
повідомляє про мистецькі поняття; консультант – рекламує, захищає виріб.  
    
   VІІІ. Підсумок уроку.  
   Презентація бізнес-проекту як реклама.  
Консультанти груп презентують ідею «фірми» і виріб в усній формі. 
Виставка робіт. Оцінювання робіт. 






 22 

Урок образотворчого мистецтва у 5 класі 
Тема. Живопис. Виражальні можливості кольору. Композиція 
«Український танок» 

   Мета:  активізувати знання про живопис, як вид мистецтва; розширити 
уявлення про засоби виразності живопису; ознайомити учнів з творами 
відомих художників-живописців; вдосконалювати навички роботи з 
фарбами; формувати уявлення про засоби передавання руху в живописі; 
вчити створювати композицію «Український танок» за уявою; націлити 
учнів на вибір професії мистецького напрямку; розвивати асоціативно-
образне мислення; формувати ціннісне ставлення до мистецтва. 

   Завдання уроку: з’ясувати особливості живопису як виду образотворчого 
мистецтва; визначити виражальні можливості живопису; познайомитись з 
творами художників-живописців; навчитись створювати живописну 
композицію з елементами руху;  передати  уявний  образ  танцюристів  у 
композиції; спробувати себе в ролі викладача живопису. 

   Мистецька абетка: 
Живопис – вид образотворчого мистецтва, засобами виразності якого є 
колір. 
Контраст – поєднання кольорів протилежних за значенням; 
Нюанс – поєднання кольорів близьких за значенням. 
Ритм – це чергування елементів композиції в певній послідовності 
Динаміка  –  передача руху за допомогою ритмічного повторення 
кольорових плям, форм, ліній. 

   Обладнання для вчителя:  аркуш альбомний, фарби гуашеві, набір 
пензлів  серветки, ноутбук, проектор. 

   Обладнання для учнів:  підручники,  аркуш  альбомний, фарби  на  вибір, 
набір пензлів  серветки. 

   Зоровий ряд:  зразки дитячих робіт, презентація «Український танок», 
відеофрагмент танцю з мультимедійного підручника «Київські парубки», 
кольорові стрічки, віночок, сопілка. 

   Музичний ряд: записи українських танцювальних мелодій. 

   Тип уроку: комбінований. 

   Техніка виконання: живопис. 23 

Хід уроку 
   І. Організація класу.     
     Учитель.  Доброго дня, діти. Всі налаштовані на роботу? Ось на столі 
атрибути сьогоднішнього уроку  (пензлик,  рамка  для  картини,  кольорові 
стрічки, віночок, сопілка), спробуйте за ними відгадати вид, жанр і тему 
уроку. (Пензлик  –  живопис; кольорові стрічки  -  виражальні  можливості 
кольору; вінок і сопілка в рамці - композиція «Український танок».) 

   ІІ. Мотивація. 
   Учитель. Діти ви багато знаєте про кольори? (Так.) Де в житті нам можуть 
знадобитися ці знання? (Щоб підібрати одяг, предмети, оформити 
середовище, створити картину.) Яку професію, пов’язану з живописом, 
можна обрати в майбутньому?  (Живописець, оформлювач вітрин, 
приміщень та будівель, викладач живопису.) 

   ІІІ Актуалізація опорних знань.  
   Учитель.   Спробуйте  себе  в  ролі  викладача живопису.  Задайте  питання 
однокласникам про кольори і проаналізуйте відповіді.  
   Орієнтовні запитання: 
-  Що таке живопис? 
-  Що є виражальним засобом живопису? 
-  Які кольори відносять до теплої гами? 
-  Які кольори відносять до холодної гами? 
-  Які кольори відносять до хроматичних? 
-  Які кольори відносять до ахроматичних? 
-  Які кольори називають основними? 
   Які молодці, ви можете стати справжніми живописцями і відкрити свою 
школу живопису, де будете навчати дорослих малювати за відповідну 
платню. 

   ІV. визначення завдань уроку.  
   Учитель. Що нам сьогодні потрібно з’ясувати? (Як за допомогою фарб 
намалювати танок.)  Що нам у цьому допоможе? (Твори живопису відомих 
живописців. Які малювали танець.) Які знання нам потрібні? (Про засоби 
виразності живопису.)  

   V. Вивчення нового матеріалу. 
     1.   Робота з підручником.   
   Діти опрацьовують та зачитують  основні  поняття  теми  уроку,  вчитель 
пояснює те, що незрозуміло. 
2.  Перегляд  презентації «Український танок» та аналіз творів 
мистецтва.  24 

   Учитель.  Хто хоче проаналізувати твір живопису? (Діти по черзі 
аналізують твори за поданим планом.) 
   План аналізу твору живопису. 
1.  Автор і назва твору. 
2.  Опишіть яку гаму кольорів створив художник для втілення задуму. 
3.  Назвіть головне у композиції твору. 
4.  Поясніть завдяки чому ми відчуваємо ритм танцю у картині. 
5.  Опишіть який настрій створює твір. 
6.  Назвіть що найбільше сподобалось у композиції 
3.  Бесіда за темою уроку. 
   Учитель. Пригадаємо, що таке ритм в образотворчому мистецтві? (Ритм – 
це чергування елементів в певній послідовності.) У живописі ритм 
присутній як один з найважливіших виразних засобів композиції, беручи 
участь не тільки в побудові зображення, але і часто додаючи змісту, певну 
емоційність.  Ритм  може  бути  заданий  лініями,  плямами  світла  і 
тіні, плямами  кольору. Можна використовувати чергування однакових 
елементів композиції, наприклад фігур людей, їх рук або ніг. Ритм є одним 
із засобів, за допомогою якого можна передати рух на площині.  
4.  Перегляд відеофрагменту танцю «Київські парубки». 
   Пригадаємо, що таке ритм у танці?  Подивіться  відеофрагмент  танцю 
«Київські парубки».  
5.  Танцювальна руханка. 
   А зараз спробуйте під музику відтворити деякі рухи танцю.    
6.  Продовження бесіди.  
   Учитель.  Образотворче  мистецтво  відноситься  до  групи  просторових 
мистецтв, бо ми його тільки бачимо на відміну від музики  і літератури, які 
можна ще й чути. Тому коли ми говоримо про передачу руху на площині, 
то маємо на увазі його ілюзію. Художники знають багато секретів, щоб 
створити  враження  руху об'єктів на картині.  Твори  мистецтва,  в  яких 
передано рух, характеризують як динамічні. Ритм пов’язаний з рухом, 
наприклад, коли ми дивимося на хвилі, переводячи погляд від однієї до 
іншої, створюється ілюзія їх руху. 

   VІ. Педмалюнок з коментарем.  
 Учитель.  Уявіть собі кожен композицію яку ми будемо малювати. Вона 
має відображати ваше бачення українського танцю. Передайте у малюнку 
те, що вас найбільше вразило чи сподобалось. Якщо потрібно, спочатку 
намалюйте ескіз. Я покажу декілька прийомів передавання руху за 
допомогою фарб та способи розміщення композиції. 

   VІІ. Робота учнів.  
Працюємо творчо і креативно. 25 


   VІІІ. Підсумок уроку.  
   Учитель.  Як  вам  вдалося  створити  настрій  танцю?  (Використали  яскраві 
насичені кольори, створили контрастне сполучення.) Як передати рух і 
ритм на площині?  (Чергуванням кольорів, ліній.) Чи сподобалась вам  ідея 
створення школи живопису або школи мистецтв? Чи відчули ви себе в ролі 
вчителів живопису? (Відповіді дітей.) 
   Виставка робіт. Оцінювання робіт.  

































 26 

Урок образотворчого мистецтва у5 класі 
Тема. Живопис. Портрет у живописі. Композиція «Казковий герой» 

   Мета: активізувати знання про живопис як вид мистецтва та засоби його 
виразності; розширити уявлення про жанри живопису; ознайомити учнів з 
казковим портретом у творах художників-живописців; продовжити вивчати 
пропорції тіла людини;  вдосконалювати навички роботи з олійними 
пастелями; вчити рекламувати свою мистецьку ідею; розвивати 
асоціативно-образне мислення; формувати ціннісне ставлення до 
мистецтва. 

   Завдання уроку: з’ясувати особливості живопису як виду образотворчого 
мистецтва та його виражальні  можливості;  дізнатись більше про 
портретний жанр; проаналізувати твори художників живописців; передати 
казковий образ людини за допомогою засобів виразності живопису; 
створити композицію олійними пастелями; створити рекламу у вигляді 
гасла. 

   Мистецька абетка: 
Живопис  – вид образотворчого мистецтва, засобами виразності якого є 
колір.  
 (від лат. pasta — тісто) —  група художніх матеріалів, 
спресовані, стерті у порошок фарби, які найчастіше випускаються у 
вигляді м'яких кольорових олівців. Назву «пастель» мають як самі фарби, 
так і малюнки, створені в цій техніці. 
Портрет – жанр образотворчого мистецтва що зображує людину. 
Статична композиція — компрозиція, що передає спокій, рівновагу.  
 або   —  лаконічна  фраза,  що  впадає  в 
око, добре запам'ятовується та висловлює 
суть рекламного повідомлення. 

   Обладнання для вчителя:  аркуш  альбомний,  олійні  пастелі,  графітовий 
олівець, стека, серветки, ноутбук, проектор. 

   Обладнання для учнів: підручники, альбомний аркуш, олійні пастелі, 
простий олівець, гумка, стека, серветки. 

   Зоровий ряд: зразки дитячих робіт, презентація «Казковий герой». 

   Музичний ряд:  записи релаксійних музичних творів, відеозапис 
танцювальної руханки. 
 27 

   Тип уроку: комбінований. 

   Техніка виконання: пастельний живопис. 
Хід уроку 
   І. Організація класу.     
     Учитель.  Доброго дня, діти. Зверніть увагу на репродукції картин 
художників на дошці (Мері Кассат  «Марго  в  червоному»,  О.  Мукашко 
«Портрет старого»,  Мері Кассат  «Шарль Келикян у віці 12 років»)  і 
спробуйте сформулювати тему нашого уроку. (Вид образотворчого 
мистецтва - живопис. Жанр - портрет. Композиція «Казковий герой»).  

   ІІ. Мотивація. 
   Учитель.  Живопис не може існувати без кольору, а яку роль кольори 
відіграють у нашому житті? (Людське око розрізняє до 10 мільйонів 
кольорових відтінків. Ми сприймаємо оточуюче середовище за кольором.) 
Та перш за все кольори потрібні людині для виживання, чому? (Зрозуміти 
стиглий плід чи ні, гаряче чи холодне, пору року, почуття, самопочуття 
людини.) А як кольори впливають на наше сприйняття, настрій? (Певні 
кольори впливають на наше сприйняття позитивно або негативно, тому ми 
обираємо для свого предметного оточення, одягу ті, що подобаються.) 
Художники виконують портрети в різних техніках живопису.  Сьогодні ми 
навчимось створювати малюнок за допомогою сухого живопису це цікаво і 
оригінально. 

   ІІІ. Актуалізація опорних знань.  
   Учитель. Що таке живопис?  (Живопис   – вид образотворчого мистецтва, 
засобами виразності якого є колір.) Ми уже з вами багато чого дізнались 
про кольори, на які групи вони поділяються? (хроматичні, ахроматичні, 
теплі,  холодні.) Які поєднання кольорів називають контрастними, а які 
ньюансними? (Відповіді дітей.)  У портреті відтворюється зовнішність, 
індивідуальність та духовна сутність людини. Діти, а як називають 
художника, який малює переважно портрети? (Художник- портретист.) 

   ІV. Вивчення нового матеріалу.  
1.  Розповідь з використанням репродукцій. 
   Учитель.  Портрети виникли в мистецтві дуже давно. Поки не було 
фотографії, художники зображували людей наполотні або папері, 
намагаючись передати їхню зовнішню  схожість. І нині портрети не 
втратили своєї популярності. Станкові портрети виставляються в художніх 
гаперях і музеях. А монументальні, наприклад, мозаїчні  панно  чи  великі 
розписи, прикрашають стіни та інтер'єри архітектурних будівель.  28 

   Композиція портретів зазвичай статична. У такій композиції відсутній рух, 
кольори спокійні, кольорові контрасти відсутні. Це може бути зображення 
людини в повний зріст чи погруддя. Часто портрети зображують  із 
предметами, аксесуарами, що вказують на їхню діяльність, інтереси. 
2.  Робота з підручником.  
   Учитель.  Опрацюйте тему уроку у підручнику і повідомте про яких 
художників-портретистів і їх твори ви дізнались. 
3.  Гра «Відгадай образ казкового героя». 
   А зараз пограємо у  гру «Відгадай образ  казкового  героя». Діти по  черзі 
виходять до дошки, отримують портрет та описують його, не показуючи, а 
клас відгадує казкового героя за описом. 
4.  Перегляд презентації «Портрет казкового героя» із коментарем 
учнів.  
5.  Бесіда. 
   Учитель.  Як можна скористатись вмінням малювати портрети у 
майбутньому, щоб заробляти гроші? (Відкрити справу «Портрет на 
замовлення», «Портрет в образі казкового персонажу».)  Що  допоможе 
всім дізнатись про вашу бізнес-ідею? (Реклама.) Тому ми зараз спробуємо 
намалювати образ казкового персонажу і  вигадати  гасло  для  реклами 
вашої ідеї. Наприклад, «Марно часу не втрачай – портрет друга замовляй!»  
6.  Танцювавльна руханка. 
   Учитель. Щоб активно працювати. Треба тіло розім’яти! 

   V. Пояснення роботи та педмалюнок.  
   Учитель.  За допомогою яких кольорів ви б передали образ доброго 
казкового героя, злого, веселого, сумного, дорослого, дитини? (Холодні, 
теплі, контраст, нюанс, розбілені, затемнені.) Як можна поєднати кольори в 
роботі з олійними пастелями.  (Кольори поєднуються таким способом, як  і 
кольоровими олівцями.) Коли виникла помилка, як її виправити? (Помилку 
можна легенько зрізати стекою і нанести шар пастелі повторно.) Які 
складові портрету варто виділити, підкреслити? (Очі, вираз обличчя.) В якій 
послідовності нам потрібно працювати? (Уявити образ, продумати 
композицію, зробити побудову простим олівцем, зафарбувати задній план, 
фон малюнку, нанести колір на обличчя, шию, фарбуємо волосся, одяг, 
аксесуари.) 
   Перегляд дитячих робіт минулих років. 

   VІ. Робота учнів.  
   Учні самостійно працюють над портретом та гаслом, яке можуть 
розмістити в портреті або сказати усно. 

   VІІ. Підсумок уроку.  Рекламування своєї роботи гаслом. Оцінювання. 29 

Урок образотворчого мистецтва у 6 класі 
Тема. Груповий портрет. Скульптурний груповий портрет «Команда» 

   Мета:  активізувати знання про портрет як жанр образотворчого 
мистецтва; розширити уявлення про види портрету; ознайомити учнів з 
груповим портретом;  продовжити вивчати пропорції тіла людини; 
вдосконалювати навички роботи з пластичними  матеріалами;  розвивати 
асоціативно-образне мислення; виховувати вміння працювати в команді; 
формувати ціннісне ставлення до мистецтва. 

   Завдання уроку:  з’ясувати особливості портрету як жанру 
образотворчого мистецтва;  дізнатись більше про види  портрету; 
ознайомитись з особливостями групового портрету; закріпити знання про 
пропорції тіла людини;  створити скульптурну композицію «Команда»; 
навчитись працювати в команді. 

   Мистецька абетка: 
Портрет  –  жанр образотворчого мистецтва; художній твір, у якому 
зображується людина або група людей. 
Груповий портет – портрет у якому зображено троє або більше осіб. 

   Обладнання для вчителя:  стеки,  дріт,  дошка  для  ліплення,  пластилін, 
ноутбук, проектор. 

   Обладнання для учнів: смартфон, дріт, стеки, дошка для ліплення, 
пластилін, підручники. 

   Зоровий ряд:  презентація «Скульптурний портрет у повний зріст», 
репродукції різних видів портретів. 

   Музичний ряд:  записи релаксаційних музичних творів, відеозапис 
музичної руханки. 

   Тип уроку: комбінований. 

   Техніка виконання: ліплення з пластиліну. 

Хід уроку 
   І. Організація класу.     
Всіх вітаю на уроці і бажаю творчого натхнення.  

   ІІ Актуалізація опорних знань.  30 

Перегляд презентації «Види портрету».  (Опитування учнів за 
презентацією.) Підсумуємо, що ми вже знаємо про портрет на прикладі 
репродукцій художників. 

   ІІІ. Мотивація. 
   Діти, ви любите працювати в команді? (Відповіді дітей.) Сьогодні ми теж 
будемо створювати команди але за допомогою мистецтва. Тому 
об’єднайтеся у групи по три, чотири або п’ять учнів. 

   ІV. Формулювання теми мети уроку.  
Учитель. За цим фото  (Едуард Казарян. Гурт «Бітлз» м. Алмати, Казахстан) 
сформулюйте тему уроку. (Жанр  –  портрет, вид портрету  -  груповий 
портрет, вид образотворчого мистецтва  –  скульптура,  назва  композиції  
«Команда»). 

   

   Завдання які нам потрібно сьогодні вирішити на уроці: 
1.  з’ясувати особливості портрету як жанру образотворчого мистецтва; 
2.  дізнатись більше про види портрету;  
3.  ознайомитись з особливостями групового портрету;      
4.  закріпити знання про пропорції тіла людини; 
5.  створити скульптурну композицію «Команда»; 
6.  навчитись працювати в команді; 

   V. Вивчення нового матеріалу. 
   Презентація «Скульптурний портрет у повний зріст» з коментарем. 
   Групові портрети популярні серед працівників різних професій: 
спортсменів, космонавтів, артистів. Полюбляють мати групові фото також 
школярі, студенти, друзі, родичі адже це  пам'ять  про  важливі  урочисті 
події, зустрічі. І хоча звичайні фото зробити простіше ніж скульптурний 
портрет, знання з образотворчого мистецтва про композицію, кольори, 31 

світлотінь, фактуру допоможуть передати емоції команди, атмосферу події, 
стосунків. Ви можете  пофантазувати  із  задумом  своєї  команди:  вигадати 
назву команди, стиль одягу і зачісок, тему композиції. Це буде перше 
завдання для команди.  
   Сучасні технології дуже часто поєднують із традиційними. Ми сьогодні 
також використаємо мобільні телефони для втілення задуму скульптурного 
групового портрету. (Фотографування у групах.) 
   Пам’ятаємо також про пропорції тіла людини та величину однієї людини 
по відношенню до іншої. Це означає, що все потрібно обговорювати 
спільно з групою. Роботу над скульптурою починаємо зі створення 
дротового каркасу. Потім каркас обліплюємо пластиліном, та 
встановлюємо на основу, відповідно до зробленої фотографії. 
   Подумайте, який бізнес-проект на основі теми сьогоднішнього уроку, ви 
могли б створити своєю командою у майбутньому. (Відкрити художню 
фотостудію, майстерню садово-паркової скульптури, скульптурний портрет 
на замовлення, скульптурний портрет із шоколаду.) 
    
   VІ.Робота учнів.  
  
   VІІ. Підсумок уроку. 
   Молодці, гарно попрацювали і довели, що ви вмієте домовлятись, 
поступатись, підтримувати один одного. Вміння працювати в команді вам 
знадобиться у професійному житті. 
   Виставка робіт. Оцінювання. 


            

           
 32 

 Урок образотворчого мистецтва у 7 класі  
Тема. Біодизайн. Ескіз декоративної решітки з використанням природних 
біоформ 

   Мета:  активізувати знання про види дизайну; розкрити поняття 
«біодизайн»; ознайомити  учнів  з  витоками  художнього  ковальства;  вчити 
створювати ескіз декоративної решітки використовуючи природні 
боформи; передавати цілісність композиції за допомогою графічних 
засобів; розвивати вміння створювати бізнес-проекти на основі 
дизайнерських розробок; розвивати асоціативно-образне мислення; 
формувати ціннісне ставлення до мистецтва. 

   Завдання уроку: з’ясувати які є види дизайну; познайомитись з поняттям 
«біодизайн»; дізнатись про витоки художнього ковальства; створити ескіз 
декоративної  решітки, використовуючи природні боформи; передати 
цілісність композиції за допомогою графічних засобів;  створити  бізнес-
проект у вигляді буклету на основі дизайнерських розробок;  

   Мистецька абетка: 
Біоніка  –  наука про застосування в техніці, архітектурі, дизайні 
принципів організації живої природи. 
Реклама – це цілеспрямована організація  заходів,  спрямованих на отри-
мання будь-якої вигоди.   
Художне кування   -  обробка металевого виробу методом гарячого 
кування, що має властивості художнього витвору. 
Буклет (англ.  booklet)  —  вид друкованої продукції, характерний 
для рекламної поліграфії, має зовнішню схожість з брошурою. 

   Обладнання для вчителя:  мультимедійна презентація «Біодизайн», 
альбомний аркуш, папір для ескізів, графітові олівці, гумка, маркер чорний, 
фотосвітлини біологічних форм. 

   Обладнання для учнів: підручники, альбомний аркуш, папір для ескізів, 
графітові олівці, гумка, маркер чорний, фотосвітлини біологічних форм. 

   Зоровий ряд:  мультимедійна презентація «Біодизайн», фотосвітлини 
біологічних форм. 

   Музичний ряд: запис музичної руханки. 

   Тип уроку: комбінований. 
 33 

   Техніка виконання: графіка маркером. 
Хід уроку 
   І. Організація класу.    
   Учитель. Всіх вітаю на уроці  і бажаю гарного настрою, який, сподіваюсь, 
створять світлини живої природи, розміщені на дошці.  

  

    

   ІІ Актуалізація опорних знань.  
   Учитель. Яку  тему ми  зараз  вивчаємо?  (Дизайн.) Що  ви  вже  знаєте про 
дизайн? (Визначення поняття, види дизайну, приклади. В якій сфері 
дизайну ми будемо працювати сьогодні? (Оформлення предметів.) 

   ІІІ. Мотивація. 
   Учитель.  Як пов’язані дизайн і природа? (Існує ландшафтний дизайн.) 
Так, але  сьогодні природа буде нашим вчителем. Ми познайомимось з 
поняттям біодизайн і навчимось його використовувати для оформлення 
природного середовища. 

   ІV. Визначення теми завдань уроку.  
  Учитель.   Відгадайте тему завдання за  допомогою  гри  «Так,  ні»  (Фото 
декоративної решітки.) 
Отже, тема уроку «Біодизайн. Ескіз декоративної решітки з використанням 
природних біоформ». 
    
   V. Вивчення нового матеріалу.     
   Учитель.  Сучасний дизайн охоплює фактично всі сфери діяльності 
людини. Його розглядають як стратегічний інструмент організації 
природно  –  архітектурного простору, формуванні збалансованого 
середовища життєдіяльності людини. 34 

   У своїй творчій діяльності людина постійно, свідомо чи інтуїтивно 
звертається за  ідеями  до живої природи.  
   Біоніка (з грец. Ьіоп – елемент життя) – наука, що перебуває на межі між 
біологією  і технікою; наука про застосування в техніці, архітектурі, дизайні 
принципів організації живої природи. 
   Ще великий Леонардо да Вінчі казав: «Птах – це інструмент, який працює 
за математичними законами, а людина здатна відтворити цей інструмент». 
Саме він першим зробив спробу використовувати закономірності будови 
живих організмів у винаході технічних пристроїв, коли створював проект 
літального апарата на основі крил птаха. Цей приклад  пояснює  суть 
застосування біоніки у промисловому дизайні. 
   Людина завжди черпала ідеї, спостерігаючи за природою. Так 
знаменитий символ Парижа  Ейфелева вежа, побудована  за принципами 
біоніки, її прототипом слугувала гомілкова кістка людини. Першим 
архітектором, який використав повною мірою «дари природи», став 
Антоніо Гауді. Створений ним парк Гуель відомий як «природа, що 
застигла в камені». Гауді не тільки змусив захоплюватися шанувальників 
його творчості, а й дав початок біонічній архітектурі. 
   Біологічні конструкції, що використовуються в дизайні: павутина  – 
надзвичайно легкий сітчастий та економічний матеріал; бджолині 
стільники, мурашники – їхня будова подібна до споруди, що зводяться нині 
людьми. 
    Біоніка розширює можливості дизайну предметного середовища, 
підказує проектувальникам нові форми, конструкції і організацію. 
Використання біоніки в організації середовища допомагає створеню 
гармонійних просторових образів . 
   Художне кування   -  обробка металевого виробу методом гарячого 
кування, що має властивості художнього витвору 
   З часу своєї появи залізо мало широкий круг застосування: зброя, 
знаряддя праці, предмети побуту, прикраси. 
   Витоки художнього ковальства  в Україні  пов’язані з виробництвом 
знарядь праці слов’янськими племенами, які населяли  її територію в давні 
часи. З виникненням у ІХ ст. давньоруської держави, ковальське ремесло 
досягло високого рівня розвитку. 
   В наш час ковальське ремесло надзвичайно поширене  і без сумніву, має 
свої особливості. Це не просто робота з залізом, а своєрідне поєднання 
фантазії із  побутової користі.  Майстер який працює на замовлення, 
повинен знати бажання  і уподобання замовника, відчувати мову заліза. В 
руках майстра воно перетворюється на майбутній витвір мистецтва. Метал, 
ніби жива істота, відчуває талант і майстерність коваля. 35 

   Виготовлення виробів виконується на кузні. Майстер враховує 
можлиовсті поєднання скла з металом, дерева з металом, рослин з 
металом, а також ландшафтний дизайн в поєднанні з металом.  
   Ви переконались, що природа і дизайн взаємопов’язані і створюють нові 
можливості для творчості.  
Подумайте, який бізнес можна створити завдяки біодизайну і художньому 
куванню? (розробка та виготовлення металевих решіток на основі 
біологічних форм). 
   З чого почати справу? (З пошуку приміщення, набору професіоналів, 
виготовлення та поширення реклами.) 
   Яку рекламу бізнес-проекту ми можемо створити сьогодні? (Колективний 
буклет).  
   Буклет (англ.  booklet)  —  вид друкованої продукції, характерний 
для рекламної поліграфії, має зовнішню схожість з брошурою, але 
зазвичай більш складної конструкції і продуманого дизайну.
  

   VІ. Пояснення роботи та педмалюнок. 
   Учитель. Визначимо послідовність роботи над проектом: 
1.  призначення решітки; 
2.  вибір природної форми; 
3.  створення загальної композиції; 
4.  промальовування елементів за вибраним зразком; 
5.  створення рекламного буклету бізнес – проекту. 

   VІІ. Робота учнів.  
Працюємо старанно і відповідально для досягнення спільної мети. 

   VІІІ. Підсумок уроку.  Створення буклету з кращих робіт. Оформлення 
титульної сторінки. 












 36 

Урок образотворчого мистецтва у 7 класі 
Тема. Дизайн-проект. Створення фірмового стилю школи.  
Малювання ескізу герба, логотипу школи 

   Мета:  активізувати  знання про дизайн-проект; розширити  уявлення про 
поняття «фірмовий стиль», «герб», «логотип» та особливості  їх створення; 
з’ясувати роль фірмового стилю в сучасному світі; вдосконалювати навички 
створення графічної композиції; формувати естетичний  смак;  розвивати 
асоціативно-образне мислення. 

   Завдання уроку:  пригадати правила створення дизайн-проекту; 
дізнатись, що таке «фірмовий стиль», «герб», «логотип»; з’ясувати роль 
фірмового стилю в сучасному світі; розподілити ролі і завдання у групових 
проектах; розпочати проект зі створення фірмового стилю школи (2 уроки). 
    
   Мистецька абетка: 
Логотип  –  це спеціально розроблена, стилізована скорочена форма 
назви організації. 
Герб  –  емблема, усталений відповідно до законів геральдики відмітний 
символічний знак (зображення), що належить державі, населеному 
пункту,  роду або окремій особі. 
Фірмовий стиль  -  це сукупність прийомів, які забезпечують 
єдиний стиль та образ для всіх виробів фірми,підприємства, організації.  

   Обладнання для  вчителя:  ноутбук, проектор, презентація «Фірмовий 
стиль», графітовий олівець, альбомний аркуш, мольберт. 

   Обладнання для учнів: прості олівці, альбомні аркуші, кольорові олівці, 
воскові, фломастери, маркери, підручники. 

   Зоровий ряд: презентація «Фірмовий стиль».  

   Музичний ряд: запис музичної руханки. 

   Тип уроку: комбінований. 

   Техніка виконання: графіка. 

Хід уроку 
   І. Організація класу.   
   Учитель.  Доброго дня, бажаю вам приємних вражень і творчого 
натхнення на уроці.   37 

   ІІ. Мотивація. 
   Учитель.  Ми вже багато знаємо про дизайн, його види. Що, на вашу 
думку, дизайнер може зробити для школи? (Розробити дизайн меблів, 
одягу, кабінетів.) Тобто можна  розробити  неповторний  стиль  школи,  за 
яким усі будуть впізнавати наш заклад. Це створює престиж школи, її 
імідж. Сьогодні ми з вами розпочнемо проект зі створення стилю школи.  

   ІІІ. Формулювання теми мети уроку.     
   Учитель.  Як можна пов’язати  створення  фірмового  стилю  з  бізнесом? 
(Можна відкрити дизайн-бюро зі створення фірмового стилю.) Що 
потрібно зробити для того, щоб про дизайн-бюро дізнались більше людей? 
(Створити сайт і поширити рекламу.) Отже, яка тема сьогоднішнього уроку? 
(«Дизайн-проект.  Створення фірмового стилю школи.) З чого ми 
розпочнемо проект? (Малювання ескізу герба, логотипу школи».) 
Визначимо завдання уроку. Що нам потрібно пригадати? (Правила 
створення дизайн-проекту.) Чи знаєте ви, що таке «фірмовий стиль», 
«герб», «логотип»?  (Відповіді дітей.) Як ми розподілимо ролі  і завдання у 
групових проектах? (дизайнер з розробки логотипу  –  створює  логотип, 
дизайнер з розробки герба створює ескіз,  художник-графік  –  редагує 
малюнок, керівник проекту – захищає проект.) 
   Проект розрахований на 3 уроки. Сьогодні – створення герба  і логотипу, 
наступний урок – макети шкільних предметів з оздобленням елементами 
шкільного стилю і 3 урок – захист проектів. 

   ІV. Актуалізація опорних знань.  
   Учитель.  Що ми повинні вміти аби створити вдалий проект? 
(Формулювати завдання, складати план, працювати у групі, захищати 
проект.) Що таке дизайн? (Дизайн —  означає  задум,  план,  ціль,  намір, 
проект, конструкцію, ескіз, малюнок.) В якому  із видів дизайну ми будемо 
працювати?  (графічний дизайн відповідає  за  розробку етикеток, 
торговельних марок, фірмових знаків, шрифтових  композицій,  рекламної 
продукції.) 

   V. Вивчення нового матеріалу.  
Перегляд презентації «Фірмовий стиль» з коментарем. 
   Фірмовий стиль  -  це сукупність прийомів, які забезпечують 
єдиний стиль та образ для всіх виробів фірми,підприємства, організації. 
   Логотип – це спеціально розроблена, стилізована скорочена форма назви 
організації. 
Правильно розроблений логотип повинен: добре запам’ятовуватись  і бути 
впізнаваним; чітко відображати суть діяльності організації; гармонійно 38 

виглядати як і в чорно-білому,  так  і  у  кольоровому  варіантах  при  будь-
якому розмірі; 
   Герб – емблема,  усталений відповідно до  законів  геральдики відмітний 
символічний знак (зображення), що належить державі, населеному пункту,  
роду або окремій особі. 
   Уже в часи середньовіччя процес творення гербів мав певні правила, за 
якими складалися герби держав, земель, міст,  родів.  Пізніше  ці  правила 
змінювалися вдосконалювалися, доповнювались  та стали  основою 
геральдики. 
   Використовувалося шість типів європейських гербів: 
1. Трикутний, або варязький. 
2. Округлий — італійський. 
3. Прямокутний із заокругленням унизу — іспанський. 
4. Прямокутний із загостренням унизу — французький. 
5. Фігурний, вирізної форми — німецький. 
6. Ромбічний — грецький. 


   Отже, групи мають обговорити стиль, відібрати символи і шрифт для 
логотипу і герба, намалювати їх за допомогою графічних матеріалів. 

   VІ. Робота учнів.  
   Працюємо творчо і натхненно. 

   VIІ.   Підсумок уроку 
   Експрес-опитування 
-  Чому у наш час дизайн став таким популярним? 
-  Поясніть значення термінів «фірмовий стиль», «герб», «логотип». 
-  Яке значення має фірмовий стиль в сучасному світі; 
-  Назвіть основні види дизайнерської діяльності.  
    Оцінювання. 39 

ВИСНОВКИ 

   Результатом навчання учнів у школі в галузі художньо-естетичної освіти 
має стати  система художніх знань і вмінь, особистісних художньо-
естетичних цінностей і  ключових компетентностей.  Навчання та 
виховання має бути спрямоване у площину цінностей особистісного 
розвитку школярів на основі виявлення художніх здібностей, формування 
різнобічних естетичних інтересів і потреб, становлення творчої 
індивідуальності кожного учня.  
   Сучасний урок образотворчого мистецтва  –  це  урок,  на  якому  створено 
необхідні умови для інтелектуального, соціального, морального 
становлення особистості учня. Особливість  такого  уроку  полягає  також  у 
творчому підході  вчителя  в  поєднанні  з  освітніми  вимогами.  Це  сприяє 
появі   нестандартних підходів  до вирішення проблем, робить урок 
актуальними, оригінальними, дозволяє  досягти  поставленої  мети й 
отримати запланований результат. 























 40 

Джерела: 
1.  «Інноваційність у створенні сучасного уроку» Автор: Р. Калініченко По 
матеріалам: Освіта.ua 
2.  Масол Л.М. Методика навчання мистецтва у початковій школі 
/Л.М.Масол,      О.В.Гайдамака, Е.В.Бєлкіна, І.В.Руденко. –Харків, 2006. -
256с. 
3.  Основи викладання мистецьких дисциплін: Навчальний посібник /за заг. 
редакцією О.П.Рудницької.— К.: АПН України. 2000.- 184с. 
4.  https://www.slideshare.net/yulyacheholka/ss-660702011.  
http://lib.iitta.gov.ua/2372/1/Verbytsky.pdf 
5. Життєва компетентність особи- стості: Наук.— метод. посібн. / За ред. 
Л.В. Сохань, І. Г. Єрмакова, Г. М. Нан- сен.— К., 2003.  
6. http://blog.interiostory.com.ua/2015/11/14/486/ 
7. http://ena.lp.edu.ua/bitstream/ntb/31062/1/29-229-239.pdf 
8. http://esu.com.ua/search_articles.php?id=9046  
9. https://works.doklad.ru/view/u30xSj1Jn3s.html 
10. http://sss.kpi.ua/korisna-informaciya/misce-ta-rol-koloriv-u-zhitti-lyudini 
11. http://proforientator.info/?page_id=3796 
12.  http://koippo.in.ua/arhiv/druk/257_17.pdf 
13. http://library.ippro.com.ua/attachments/article/349 
file:///C:/Documents%20and%20Settin 
14.http://saeukraine.org.ua/ua/resource/uroki_z_pidpriemnytskim_tlom/kak_t
voriti_pidpriemnytske_tlo_uroku/ 

2 коментарі:

  1. Олена Дмитрівна,дуже цікаве подання матеріалу, яке допомогло підготуватися до уроків ОБМ в 5-7 класах. З повагою і вдячністю. Творчих Вам успіхів.

    ВідповістиВидалити
  2. дуже цікаве подання матеріалу, яке допомогло підготуватися до уроків ОБМ в 5-7 класах. З повагою і вдячністю. Творчих Вам успіхів.

    ВідповістиВидалити