Тема «Живопис його
різновиди, матеріали та техніки. Колорит. Колір як основний зображальний та
емоційний засіб живопису. Живопис на склі. Створення композиції «Фантастичні
рослини».
Мета: активізувати знання про живопис,
колорит; ознайомити учнів з видами,
матеріалами живопису, технікою живопису на склі; вдосконалювати навички роботи з кольором; розвивати асоціативно-образне мислення; формувати (розвивати, навіювати) позитивний настрій за допомогою
кольору; формувати ціннісне ставлення до мистецтва.
Завдання уроку:
-
з’ясувати особливості мистецтва живопису
та його виражальні можливості;
-
познайомитись з видами живопису;
-
познайомитись з творами живопису на склі відомих
майстрів;
-
навчитись створювати композицію в техніці народного
живопису на склі;
-
передати радісний та піднесений настрій за допомогою кольору.
Мистецька абетка:
Колорит – гармонійне поєднання кольорів.
Монументальний живопис – твори великого масштабу,
що прикрашають стіни, стелі, підлогу будівель.
Декоративний живопис – кольорові панно з різних
матеріалів для прикрашання приміщень.
Театрально-декораційний – це декорації, ескізи костюмів,
гриму.
Мініатюра – живописний твір невеликого
формату.
Станковий живопис – виконується на станку –
мольберті.
Живопис на склі - поєднання графіки
та живопису, де графіка - це сюжет, а колір - настрій та емоції.
Обладнання для вчителя: скло, гуашеві фарби, чорні маркери,
вода, пензлі, ноутбук, проектор.
Обладнання для учнів: скло, гуашеві фарби, чорні маркери,
вода, пензлі, таця з піском (для кожного
учня), кольорові зернини, підручники.
Зоровий ряд: зразки дитячих робіт, зразки робіт
місцевого художника Л. Почекая, репродукції творів живопису на склі І.
Сколоздри: «Козак Мамай», «Материнство», «Катерина Білокур», «Марія
Приймаченко», «Автопортрет з мольбертом», «Зустріч», «Несе Галя Воду»,
«Український гопак», «Чарівна музика».
Музичний ряд: записи релаксійних музичних творів.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: живопис на склі.
Хід уроку
І. Організація класу.
Доброго
дня, діти. Як ваш настрій сьогодні, самопочуття?
-
Зверніть увагу, яке приладдя і матеріали є у вас на партах (пісок на тарілці, фарби, вода, скло,
зернинки різних кольорів).
-
Як потрібно поводитись із цим приладдям і матеріалами? (Відповіді дітей, повторення правил техніки безпеки.)
ІІ Актуалізація опорних
знань.
-
У вас на партах є посудина із зернинами різних кольорів, а в якому виді
образотворчого мистецтва виражальним засобом є колір?
-
Що, на вашу думку, можна передати за допомогою кольору? (Відповіді дітей.)
-
А чи можна передати настрій за допомогою кольору, яким чином?
-
Виберіть зернинку, яка за кольором відповідає вашому настрою сьогодні,
відкладіть її на парту, пізніше ми ще до неї повернемось.
ІІІ. Мотивація.
-
Сьогодні ми продовжимо нашу космічну подорож і відвідаємо планету Настрій у
сузір’ї Фантазій. Річ у тім, що планета нестабільна, вона змінює свій вигляд в
залежності від настрою її жителів. Погляньте на спостереження за планетою. (Перегляд учнівських робіт у яких відтворено
настрій за допомогою засобів живопису та графіки.)
-
Давайте спробуємо пояснити колорит малюнків за прикладом:
(Відповіді дітей.)
-
Для того, аби потрапити на планету і не нашкодити її жителям ми спробуємо
створити гарний настрій для всіх членів екіпажу. (Звучить релаксаційна музика.)
-
Перед вами на партах пісок у тацях, занурте пальчики обох рук у пісок,
наберіть у жмені, пересипайте з руки в руку. Намалюйте те, що вам захочеться
пальцями у піску. Зоріть нивку, розрівняйте гребінцями, утворіть ямочку,
посадіть зернинку, яку ви вибрали раніше, у піску.
-
Що відбувається із зернинкою у природі?
-
Що потрібно аби насіння проросло? (Догляд,
вода, повітря).
-
Що ж потрібно для нашої зернинки настрою, щоб вона проросла?
ІV. Оголошення теми мети уроку.
-
Темою нашого уроку сьогодні є «Живопис його різновиди, матеріали та
техніки. Колорит. Колір як основний зображальний та емоційний засіб живопису.
Живопис на склі. Створення композиції «Фантастичні рослини»».
Завдання нашого уроку:
-
з’ясувати особливості мистецтва
живопису та його виражальні можливості;
-
познайомитись з видами живопису;
-
познайомитись з творами живопису на склі відомих
майстрів;
-
навчитись створювати композицію в техніці народного
живопису на склі;
-
передати радісний та піднесений настрій за допомогою кольору.
V. Вивчення нового матеріалу.
- Ми
переконалися, що живописний твір можна прочитати мовою кольорів, відтінків,
плям. Але живопис це не лише малюнок на папері. Існують види живопису та
різноманітні техніки. З деякими ми зараз познайомимось.(Перегляд слайдів з коментарем).
Отже, види живопису.
Монументальний живопис –
твори великого масштабу,
що прикрашають стіни, стелі, підлогу будівель.
Театрально-декораційний
– це декорації, ескізи костюмів,
гриму.
Мініатюра – живописний твір невеликого
формату.
Станковий живопис – виконується на станку – мольберті.
Декоративний живопис – кольорові панно з різних
матеріалів для прикрашання приміщень.
-
Які матеріали потрібні для виконання живописної роботи? (фарби, пензлі)
-
На чому ще можна зображувати живописну картину, крім паперу? (Стінах, стелі, підлозі, дереві, полотні,
склі.)
-
Детальніше розглянемо один із видів декоративного живопису – живопис на склі.
Живопис або розпис на
склі – поєднання графіки
та живопису, де графіка – це сюжет, а колір – настрій та емоції.
-
Живопис
на склі в Україні був поширений у двох напрямках: іконопис та народна картина.
-
Виконувався
він зі зворотнього боку скла, спочатку нанесенням контурного малюнка чорною
фарбою, а потім розфарбовувався різними кольорами. Зворотній бік розпису
закривали картоном і розміщували у рамку. Так створювали декоративні панно, які
прикрашали інтер’єр української хати.
-
У нашому селі також любили прикрашати кімнати картинами з розписом на склі.
А в оселях жителів ще й досі можна побачити роботи сільського художника Леоніда
Почекая. Деякі з них знаходяться в
шкільному музеї і ви їх можете зараз розглянути (демонстрування робіт Л. Почекая).
-
Що зображено на картинах Л. Почекая?
-
Які кольори використовував художник?
-
Який фон характерний для цих композицій? (Відповіді дітей.)
-
Познайомтесь
із роботами відомого художника Івана Миколайовича Сколоздри, які виконані на
склі (перегляд слайдів). Як ви,
мабуть, помітили, розписи виконані спрощено, декоративно, ніби по-дитячому, -
це і є особливість народного декоративного живопису. Іван Сколоздра –
непрофесійний художник, який продовжує традиції українського живопису на склі.
Його картини вирізняються різноманітними сюжетами, душевною теплотою. Для
кожного твору, залежно від задуму, він знаходить відповідний колорит і
композицію. Від природи І. Сколоздра наділений тонким чуттям кольору. Його
живопис приваблює свіжістю, дзвінкістю барв. Іван Миколайович малює свої
картини олійними фарбами. Пензлики для роботи виготовляє переважно сам. Фарбу
розводить олією домашнього виробництва. Контури майбутньої композиції наводить
тушшю. І. Сколоздра малює здебільшого відразу на склі без попереднього ескізу
на папері. Перед тим, як приступити до малювання картини, він уже бачить її у
своїй уяві. На його картинах відображено сторінки історії України, обряди і
звичаї, образи творів українських письменників, портрети майстрів народної
творчості.
-
Повчились у художників? А зараз час і самим спробувати, але спочатку трохи
відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
-
Уявіть, що ви зернини, які посадили у пісок. Вони ростуть і розквітають:
присядьте, згорніться, повільно підніміться, розправте руки-листочки,
посміхніться, подивіться на сонечко, на світ навколо.
VІ. Пояснення роботи та педмалюнок.
-
Сядьте зручно, заплющіть очі і уявіть, що із вашої зернинки проросла
чарівна квітка небаченої форми та особливого поєднання кольорів. Спробуйте її
намалювати в уяві.
-
А зараз за допомогою фарб ми спробуємо створити образ квітки у малюнку на
склі. Підготуйте робоче місце, покладіть перед собою скло, з правого (лівого)
боку розмістіть фарби, воду, пензлі, маркер. Визначте зворотній бік панно, та
розмістіть вертикально. Маркером наносимо контури квітки по всій величині скла.
Малюнок має гармонійно розміщуватись у прямокутній формі скла. Спочатку
вимальовуємо квітку, або декілька, потім стебло, листочки, вусики, пуп’янки.
Далі починаєте виконувати роботу в кольорі. Фарба має бути густою, воду
використовувати лише для полоскання пензлика. По закінченні дайте роботі
висохнути, а тоді наклейте картон на бік, на який наносили фарбу.
VІІ. Робота учнів.
-
Пам’ятайте про підбір кольорів, колорит, композицію.
VІІІ. Підсумок уроку.
Виставка робіт
-
Роботи завершено, враження від уроку яскраво втіленні у ваших
творчих композиціях. Можна
сказати, що всі ви можете літати у сузір’я фантазій коли забажаєте і відкривати
нові світи. Для цього вам лише потрібен пензлик і хороший настрій. Залишилось
узагальнити наші знання. Для цього спробуємо відповісти на запитання:
-
З
творчістю яких художників ми познайомились на уроці?
-
Як називають поєднання кольорів у
картині?
-
Який вид живопису буває найменших
розмірів?
-
А який – найбільших?
-
Чи всі види живопису виконуються
фарбами?
Аналіз учнівських робіт.
Оцінювання робіт.
-
Якого кольору зернинки ви
посіяли?
-
Якого кольору квітка у вас
проросла?
-
Чи змінився ваш настрій протягом
уроку, як?
-
Який образ рослини ви створили?
Немає коментарів:
Дописати коментар